Menu
Zaufanie jest najlepszą nagrodą dla ŁKA. Wywiad z Andrzejem Wasilewskim

Zaufanie jest najlepszą nagrodą dla ŁKA. Wywiad z Andrzejem Wasilewskim

2016-05-20

Andrzej Wasilewski, prezes zarządu ŁKA, opowiedział o nowych połączeniach do Warszawy, planach taborowych z tym związanych oraz nowoczesnych technologiach w służbie Spółki.

Raport Kolejowy: ŁKA ruszyła do Warszawy. Jakie ma Pan odczucia po pierwszych tygodniach?

Andrzej Wasilewski: Już pierwszego dnia z połączeń skorzystało aż 1300 osób. Zainteresowanych przejazdami z Łodzi do Warszawy i z Warszawy do Łodzi było tylu, że zdecydowaliśmy się na połączenia trzema składami. Pasażerowie przekonali się, że te magiczne 133 kilometry można pokonać w godzinę. Doceniają tę oszczędność czasu i komfort podróży. Nie bez znaczenia są: nieodpłatny dostęp do Internetu, gniazdka elektryczne pod każdym siedzeniem, klimatyzacja, winda dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, przewijaki dla niemowląt. Wreszcie rzecz równie ważna: mamy naprawdę konkurencyjne ceny biletów. No i coś jeszcze: pasażer, który kupi bilet na pociąg ŁKA może na jego podstawie jeździć środkami komunikacji miejskiej w Warszawie w strefie I przez 75 minut, a w Łodzi – w strefie A przez 60 minut.
Reasumując, czuję wielką satysfakcję, że wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom pasażerów. Z drugiej strony – wielki niedosyt, że możemy zaproponować dziś tylko połączenia weekendowe. Jednakże liczba pociągów, którymi obecnie dysponuje Łódzka Kolej Aglomeracyjna nie pozwala wygenerować większej liczby połączeń.

RK: Połączenia do Warszawy to ułatwienie dla pasażerów, którzy dojeżdżają do pracy. Jaka była intencja stworzenia takiej oferty?

AW: Od dłuższego czasu docierały do nas sygnały, że w siatce weekendowych połączeń do Warszawy oferowanych prze innych przewoźników są dość długie, nawet trzygodzinne przerwy. I, że dobrze byłoby, gdyby ktoś te luki zapełnił. Długo badaliśmy, czy uda się nam wygospodarować pociągi na połączenia do Warszawy i czy będziemy mieć pasażerów. Spróbowaliśmy i udało się. Wniosek z tego, że podróżni potrzebują pociągów nie tylko na dojazdy do pracy, ale także na zakupy, do teatrów, z wizytą do bliskich. A skoro Łódzka Kolej Aglomeracyjna te potrzeby spełnia, to można się tylko cieszyć.

RK: Na razie jeździcie tylko w weekendy. Kiedy planujecie regularne połączenia w tygodniu?

AW: Ambicją każdego kolejowego przewoźnika pasażerskiego jest posiadanie stałych połączeń z Warszawą. Skoro pasażerowie nam od początku zaufali, aż chciałoby się powiedzieć, że następnym krokiem będą połączenia w dni powszednie. W tym miejscu należy się jednak zatrzymać. Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest ważniejsze dla pasażerów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej: połączenia z Warszawą, czy skomunikowanie tych rejonów województwa łódzkiego, do których jeszcze nie docieramy, na przykład we wschodniej części regionu. Co ważniejsze, dopóki nie powiększymy taboru, ani nie rozszerzymy siatki połączeń do Warszawy, ani nie pojedziemy na nowe trasy w regionie łódzkim.

RK: Czy powiększenie siatki połączeń wiązać się będzie z zakupem nowego taboru? Jakie macie plany na najbliższe miesiące?

AW: Jak już wspomniałem, zakup nowego taboru jest niezbędny. Spółka wkroczyła w drugi etap rozwoju. Rozpoczęliśmy już przygotowania procedury przetargowej przed zakupem nowych pociągów. Jeśli wszystko dobrze pójdzie w 2018 roku powinniśmy sfinalizować zakup nowych pociągów. Jakich? No właśnie to rozstrzygnie przetarg. Na pewno nie będą mniej innowacyjne niż te, którymi obecnie dysponuje ŁKA. Kiedy już będziemy mieć nowy tabor, będziemy chcieli skomunikować Łódź z Piotrkowem Trybunalskim, Tomaszowem Mazowieckim i Radomskiem. W zależności od potrzeb, pochylimy się też nad wzbogaceniem połączeń do Warszawy.

RK: W poprzednim numerze Raportu Kolejowego opisaliśmy ŁKA jako nowatorską spółkę na rynku. Mieliśmy na uwadze wykorzystanie technologii VR Video. Skąd ŁKA czerpie pomysły na tak nieszablonowe akcje?

AW: Jesteśmy spółką nowoczesną, o innowacyjnych pomysłach na przyciągnięcie pasażera. Staramy się przybliżać ludziom kolej, pokazywać jej nowe oblicze. Przekonujemy, ze podróż koleją może być co najmniej tak samo komfortowa i interesująca jak podróż samochodem. A cóż lepiej przemawia do wyobraźni niż filmy zrealizowane w nowoczesnych technologiach? Prezentujemy w nich nasz pociąg, Zaplecze Techniczne, wreszcie to, o czym marzy wielu – przejażdżkę w kabinie maszynisty. To robi swoje – pasażerowie chcą się w realu przekonać, czy podróż jest naprawdę taka, jak prezentowana na filmach. A pomysły… w spółce pracuje zespół ludzi znakomicie przygotowanych do wypełniania obowiązków, oddanych firmie i bardzo kreatywnych.

RK: Na koniec - Panie Prezesie, jakie znaczenie dla Pana mają nagrody przyznawane ŁKA? Ostatnio przyznano Wam tytuł Jakość Roku 2015 w kategorii Usługi.

Wszystkie nagrody i wyróżnienia traktuję jako wezwanie do stałego udoskonalania naszych usług. A już szczególnie Jakość Roku 2015 do tego zobowiązuje. Nagrody są też udokumentowaniem zaufania, jakim pasażerowie obdarzyli naszą spółkę. Dla mnie osobiście, to najwyższe wyróżnienie.

Wywiad ukazał się w Raporcie Kolejowym 2/2016
Zdjęcie: ŁKA

TAGI

wywiad

INNE Z KATEGORII "wywiady"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry