Menu
Stadler Polska z nowymi zamówieniami z polskiego rynku. Wywiad z Tomaszem Prejsem i Dorotą Wolską

Stadler Polska z nowymi zamówieniami z polskiego rynku. Wywiad z Tomaszem Prejsem i Dorotą Wolską

2018-06-09

W styczniu firma Stadler Polska podpisała dwa nowe kontrakty – na dostawę 50 tramwajów dla Krakowa oraz 71 pociągów Flirt dla Mazowsza. Do współpracy przy realizacji zamówień zostaną zaproszeni lokalni partnerzy i dostawcy,  a w siedleckim zakładzie powstanie ponad 200 nowych miejsc pracy. O nowych zamówieniach i rozwoju firmy Raport Kolejowy rozmawiał z Tomaszem Prejsem, członkiem zarządu i dyrektorem zarządzającym, oraz Dorotą Wolską, kierownikiem działu personalnego i administracji w Stadler Polska.

Raport Kolejowy: Na początku roku media obiegły informacje na temat nowych zamówień dla Stadlera na rodzimym rynku. Jakie pojazdy będą produkowane w Siedlcach na polski rynek?

Tomasz Prejs: Zgadza się – w styczniu mieliśmy przyjemność podpisać dwa prestiżowe kontrakty z polskimi przewoźnikami. Pierwszy to zamówienie na 35 tramwajów dla miasta Krakowa z opcją na kolejne 15 jednostek. To zamówienie zrealizujemy w konsorcjum z naszym partnerem – firmą Solaris Bus & Coach z Poznania. Nasi inżynierowie wspólnie konstruują nowoczesny tramwaj dla Krakowa. Pudła i wózki pojazdów powstaną w zakładzie spółki joint-venture Solaris Tram w Środzie Wielkopolskiej. W Siedlcach pojazdy zostaną zbudowane i uruchomione. Drugie zamówienie to kontrakt ramowy na dostawę 71 pociągów typu FLIRT dla Kolei Mazowieckich. Już po raz drugi wyprodukujemy pociągi dla Mazowsza. Pasażerowie linii Siedlce – Warszawa dobrze znają i cenią nasze Flirty kursujące na tej trasie już od 2008 r. Teraz wyprodukujemy dla Kolei Mazowieckich nowoczesne, energooszczędne i komfortowe pociągi Flirt trzeciej generacji.

Raport Kolejowy: Czy macie plany na współpracę podczas realizacji tego kontraktu z polskimi firmami?

TP: Jak najbardziej. Pojazdy zostaną wyprodukowane w naszym zakładzie we współpracy z naszymi lokalnymi partnerami i dostawcami. Aktualnie jest to ponad 2 tys. małych, średnich i większych polskich przedsiębiorstw.

RK: Czy to oznacza, że rodzimym firmom niczego nie brakuje i jesteśmy konkurencyjni na rynku?

TP: Tak właśnie jest. Co istotne, dostawcy, którzy nawiązują współpracę z siedleckim zakładem, jeśli potwierdzą swoje kompetencje w dziedzinie jakości i terminowości, mogą rozpocząć współpracę z innymi zakładami Stadlera – np. w Niemczech czy Szwajcarii. Jest to więc dla nich szansa na rozwój lokalnej działalności o eksport.

RK: A czy nowe zamówienia przełożą się na nowe miejsca pracy w siedleckim zakładzie?

Dorota Wolska: Zdecydowanie. Dzięki nim będziemy mogli nie tylko zagwarantować obecne miejsca pracy, ale także znacznie zwiększyć zatrudnienie w Stadler Polska. Te zamówienia oznaczają pewność i stabilność zatrudnienia w naszej firmie w kolejnych latach. Dzięki umowom z MPK Kraków i Kolejami Mazowieckimi stworzymy w Siedlcach ponad 200 nowych miejsc pracy. W styczniu rozpoczęliśmy proces rekrutacji, który potrwa kilka najbliższych miesięcy.  

RK: Jakich pracowników Stadler Polska będzie zatrudniać?

DW: W naszym zakładzie realizujemy m.in. proces zakupu komponentów do pojazdów szynowych, proces budowy oraz uruchomienia pociągów i tramwajów. Potrzebujemy przede wszystkim monterów do obszaru elektrycznego oraz mechanicznego, w tym elektryków, mechaników, mechatroników, klejarzy, magazynierów, ale także pracowników niewykwalifikowanych. W związku z prowadzonymi manewrami pojazdów na bocznicy kolejowej poszukujemy również pracowników ze specjalnymi uprawnieniami kolejowymi, np. manewrowych czy prowadzących pojazdy kolejowe. Do obsługi administracyjnej nowych projektów potrzebujemy nowych pracowników na stanowiska biurowe, m.in. w działach zaopatrzenia, logistyki czy inżynierii.

RK: Co firma oferuje pracownikom?

DW: Firma Stadler Polska jest obecna w Siedlcach od ponad 10 lat. Przez ten czas nieprzerwanie inwestowaliśmy w modernizację i rozwój naszego zakładu. Przekształciliśmy starą halę PKP w nowoczesny zakład produkcyjny. Jesteśmy stabilnym i solidnym pracodawcą. Budujemy innowacyjne, zaawansowane technologicznie pojazdy szynowe znane i cenione w całej Europie. Wielu naszych pracowników, a także mieszkańców Siedlec i okolic codziennie dojeżdża do pracy lub szkoły pociągami wyprodukowanymi w naszym zakładzie. Stwarzamy pracownikom możliwość rozwoju umiejętności i kompetencji w pracy w międzynarodowym otoczeniu. Wielu z nich ma możliwość pracy za granicą, np. w Niemczech, Holandii, Norwegii czy nawet w USA, gdzie poznają nie tylko procesy montażu i uruchomienia realizowane w innych zakładach należących do Grupy Stadler, ale także kulturę danego kraju, doskonaląc przy tym znajomość języków obcych. Pracujemy z nowymi technologiami, z którymi zapoznajemy naszych pracowników.

RK: Jakich warunków pracy mogą spodziewać się kandydaci?

DW: Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie uzależnione od kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Do tego dochodzi premia okresowa, pakiet szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych oraz świadczeń socjalnych.

Oferujemy naszym pracownikom nowoczesne miejsca pracy, zarówno na halach produkcyjnych, jak i w obszarze biurowym. Do dyspozycji jest także zakładowa stołówka serwująca ciepłe posiłki. Pracownicy wraz z członkami rodziny mają możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego na preferencyjnych warunkach, a także mogą korzystać z pożyczek na zakup, budowę lub remont lokalu mieszkalnego lub domu.

RK: Czy aby otrzymać pracę w Stadler Polska konieczne jest doświadczenie zawodowe w branży?

DW: Niekoniecznie. Chętnie zatrudniamy także osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Zapewniamy szkolenie w pierwszych tygodniach zatrudnienia oraz wsparcie doświadczonych pracowników w kolejnych miesiącach pracy. Chętnie zatrudnimy absolwentów szkół średnich i uczelni wyższych, dając im możliwość zdobycia doświadczenia i dalszego rozwoju zawodowego.

RK: Czy praca na hali produkcyjnej wiąże się z wysiłkiem fizycznym?

DW: Nie zawsze. W Stadler Polska zatrudniamy obecnie około 100 pań, z których duża część pracuje na hali montażowej wykonując połączenia elektryczne. Praca ta nie jest uciążliwa fizycznie, a panie świetnie się w niej sprawdzają. Zapraszamy więc także panie bez kwalifikacji do aplikowania na te stanowiska.

RK: Dlaczego warto zainteresować się ofertą?

DW: Zdobyte kontrakty na produkcję pojazdów szynowych na rynek polski dają nam możliwość zapewnienia pracy pracownikom co najmniej na najbliższe 3 lata, a więc stabilność zatrudnienia. Zapraszamy do złożenia aplikacji nawet jeśli kandydat nie jest do końca zdecydowany, na które stanowisko chciałby aplikować. Dział HR firmy Stadler Polska zapozna się ze wszystkimi złożonymi aplikacjami i wraz z wykwalifikowaną kadrą kierowniczą skieruje wybranych przez nas kandydatów do odpowiednich obszarów.    

RK: Co trzeba zrobić, aby zgłosić swoją kandydaturę do pracy w Stadler Polska?

DW: Wszystkich zainteresowanych pracą w naszym zakładzie zachęcamy do złożenia aplikacji drogą elektroniczną na adres: praca@stadlerrail.com lub w formie papierowej w recepcji naszego biura przy ul. Targowej 50. Każde zgłoszenie zostanie rozpatrzone. Od wielu lat naszą dobrą praktyką jest odpowiedź na każdą aplikację, niezależnie od tego, czy profil kandydata odpowiada kryteriom danego stanowiska.

Rozmawiał RK

 

Wywiad ukazał się w Raporcie Kolejowym 2/2018

TAGI

Stadler Polskawywiad

INNE Z KATEGORII "wywiady"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: