Menu
Sukces PESA Bydgoszcz. DMU Link otrzymały homologację na Niemcy

Sukces PESA Bydgoszcz. DMU Link otrzymały homologację na Niemcy

2016-06-06

W piątek 3 czerwca Federalny Urząd Kolejnictwa w Niemczech (EBA) wydał dokument homologacji dla spalinowego zespołu trakcyjnego DMU Link wyprodukowanego przez bydgoską Pesę na zamówienie Niederbarnimer Eisenbahn (NEB). DMU Link jest pierwszym polskim pojazdem dopuszczonym do ruchu w Niemczech.

NEB zamówił dziewięć spalinowych zespołów trakcyjnych LINK w sierpniu 2013 roku. Za ich produkcję odpowiadało blisko stu pracowników PESA Bydgoszcz. W lutym 2016 roku dwa pierwsze pojazdy trafiły do Basdorf koło Berlina do szkoleń maszynistów i personelu serwisowego, a w maja zostały wstępnie odebrane przez NEB. Przewoźnik zamierza przeznaczyć Linki do obsługi transgranicznego ruchu pasażerskiego na linii Berlin – Kostrzyn nad Odrą.

W dwuczłonowym spalinowym zespole trakcyjnym Link zaprojektowano sto czterdzieści miejsc siedzących, dwa dla wózków inwalidzkich oraz dwanaście dla rowerów. Dzięki ekologicznym silnikom MTU (norma IIIB) pojazdy osiągają prędkość do 140 km/h. Wszystkie wyposażono w monitoring, klimatyzację oraz wizualno-akustyczny system informacyjny. DMU Link jako pierwsze spalinowe pojazdy na świecie spełniły wymagania czterech scenariuszy zderzeniowych.

Prezes NEB Detlef Bröcker podkreślił, że cieszy go homologacja udzielona DMU Link. „Będzie to nowa jakość w ruchu transgranicznym. Jesteśmy dumni, że dzięki bardzo wyrazistemu pod względem designu pociągowi, będziemy mogli wzbogacić wizerunek kolejowego ruchu regionalnego w Berlinie i Brandenburgii” – zapewnił.

Z kolei prezes Zarządu PESA Tomasz Zaboklicki zauważył, że to ważny dzień w historii firmy. „Nie tylko dlatego, że homologacja ostatecznie otwiera pojazdom PESA drogę na kolejny rynek zagraniczny – wyjaśnił. – Jesteśmy oczywiście dumni, że to nasza firma jest jedną z pierwszych na świecie, która produkując poza Niemcami uzyskała dopuszczenie na tamtejsze tory, ale równie ważne jest potwierdzenie słuszności naszej koncepcji rozwoju. To świadomie obrana droga samodzielnego dochodzenia do celu; bez wchodzenia w konsorcja, bez korzystania z gotowego, cudzego know-how. To droga dłuższa, zapewne trudniejsza, często kosztowna, ale dająca producentowi z polskim kapitałem i z polską myślą techniczną bezcenne doświadczenia, a przede wszystkim trwałe kompetencje pozwalające konkurować ze światową czołówką nie doraźnie, przy okazji, lecz konsekwentnie i w długiej perspektywie”.

Linki wyprodukowane dla NEB to kolejna generacja spalinowych pojazdów Pesy, która trafia na europejski rynek. DMU wyprodukowane przez bydgoską firmę służą także pasażerom i przewoźnikom we Włoszech, Rosji, Kazachstanie, Czechach, Ukrainie, Białorusi i Litwie. Homologowane w Niemczech Linki z powodzeniem sprawdzają się w czterech województwach Czech oraz dwóch regionach Polski.

 

Źródło, zdjęcia: PESA

TAGI

Pesa

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: