Menu
PKP Cargo wybrała Siemensa

PKP Cargo wybrała Siemensa

2016-02-29

PKP Cargo postawiła na rozwój. Jest to widoczne w każdym z sektorów działania tej spółki. Nieprzypadkowy jest również wybór taboru. Pod koniec grudnia przetestowano aż trzy z piętnastu nowych lokomotyw typu Vectron. Na zakup nowych maszyn przewoźnik wydał blisko 315 mln zł.

Lokomotywa przyszłości z tradycją

Siemens rozpoczął produkcję Vectronów w 2010 roku. Od początku producent postawił na innowacyjność. Choć stylistyka tych lokomotyw jest tylko nieznacznie odmienna od elektrowozów Eurosprinter, to konstrukcja wewnętrzną kryje wiele zalet. Sama maszynownia ma w odróżnieniu od Traxx, prosty korytarz środkowy, a wszystkie elementy mają swoje stałe miejsce po bokach. Osie lokomotywy napędzane są przez koła zębate. Masa służbowa elektrowozu czteroosiowego wynosi 80-90 ton. Maszyna może być wyposażona we wszystkie systemy sterowania ruchem kolejowym oraz system sterowania ETCS. Warto wiedzieć, że maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć lokomotywa elektryczna wynosi 160 km/h. Jak podkreśla przewoźnik lokomotywy, które do nich trafią zostaną przystosowane pod względem malatury do ujednoliconej identyfikacji wizualnej całej grupy PKP CARGO. Dominującym kolorem będzie szary z wyraźnym białym logo i pojedynczymi czerwonymi elementami.

Vectrony wypadły najlepiej

Z informacji uzyskanych od Michała Wyciślika z Biura Komunikacji PKP Cargo, lokomotywy Siemensa, które odbyły testy w Monachium, między 15, a 17 grudnia przeszły pomyślnie wszystkie próby. W ocenie liczyła się niezawodność, komfort obsługi przez załogę trakcyjną oraz parametry techniczne. - Najważniejszymi kryteriami w przetargu były m.in. współczynnik niezawodności, czas dostawy oraz doświadczenie producenta przynajmniej w jednym kraju, do których obsługi będą przeznaczone lokomotywy. – Podkreśla Michał Wyciślik. Widać zatem, ze PKP Cargo po raz kolejny postawiło na solidnego dostawcę. Świadczy to niewątpliwe o profesjonalizmie spółki. Zakup Vectronów jest związany z realizacją strategii firmy na lata 2016-2020. Taki krok pozwoli firmie jeszcze szerzej wypłynąć na rynki zagraniczne. Sam zakup jest jedną z największych inwestycji firmy na przestrzeni ostatnich lat oraz jednym z większych przetargów tego typu w tej części Europy. Warto wiedzieć, że same testy wykonywano w hali produkcyjnej oraz na sieci trakcyjnej. W tych  próbach tych uczestniczyli komisarze odbioru z PKP CARGO. Na trasie Vectrony pojawią się już w lutym br.

Siemens najlepszy

Wybrana firma okazała się tą, która spełnia większość  z wymogów PKP Cargo. – Sam przetarg podzielony był na trzy zadania, dla których producenci mogli składać osobne oferty. Chodziło o rozdzielenie zamówienia za względu na aparaturę elektryczną potrzebną do realizacji przewozów w różnych krajach Europy. Do PKP CARGO wpłynęły dwie oferty: Siemensa i Newagu. Jednak tylko Siemens zadeklarował dostawę lokomotyw dla wszystkich zadań. Newag stanął do postępowania w jednym z trzech zadań, dotyczącym dostawy czterech lokomotyw z dopuszczeniem do eksploatacji w Polsce i w Niemczech. – Podkreśla Michał Wyciślik.

Analizując postępowanie spółki możemy być tylko pewni, że dzięki nowej inwestycji będziemy mogli w dalszym ciągu korzystać z usług  jednej z największych firm towarowych w Polsce.

 

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: