Menu
Pierwsze FENIKSY wyjadą na tory

Pierwsze FENIKSY wyjadą na tory

2017-06-28

Firma H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych zakończyła modernizację elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57 – FPS (FENIKS 57) dla Polskiego Taboru Szynowego. Dzięki porozumieniu podpisanemu pomiędzy H. Cegielskim, Polskim Taborem Szynowym i Przewozami Regionalnymi, największy krajowy przewoźnik kolejowy rozpocznie próbną eksploatację FENIKSÓW. Pojazdy zasilą tabor POLREGIO w Wielkopolsce, ale nowa oferta Polskiego Taboru Szynowego skierowana jest również do innych przewoźników kolejowych.

Podpisaniu porozumienia towarzyszyła konferencja z udziałem przedstawicieli Przewozów Regionalnych, Polskiego Taboru Szynowego, firmy H. Cegielski – FPS oraz Agencji Rozwoju Przemysłu SA, w której nadzorze właścicielskim znajdują się sygnatariusze porozumienia.

– Jednym z priorytetów ARP SA jest wspieranie procesów restrukturyzacji i rozwoju polskich przedsiębiorstw. Nasza aktywność na tym polu przynosi rezultaty, czego modelowym przykładem są skutecznie odbudowujące swoją pozycję rynkową Przewozy Regionalne, a kolejnym – nowa oferta Polskiego Taboru Szynowego w postaci Feniksów 57, których modernizację przeprowadzono w zakładach H. Cegielskiego. Chcemy, aby w Poznaniu były realizowane kolejne projekty tak ważne dla branży kolejowej. Jestem przekonany, że zmodernizowane przez zakłady Cegielskiego nowoczesne pojazdy już wkrótce będą jeździć nie tylko w Wielkopolsce, ale i w pozostałych regionach Polski. A ich nabywcami będą również inni przewoźnicy kolejowi – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA.

FENIKS 57 to kompleksowo zmodernizowane przez H. Cegielskiego pociągi elektryczne, które gwarantują wysoki komfort podróżowania. Pojazdy charakteryzują się nowoczesnym wnętrzem i wieloma udogodnieniami dla pasażerów oraz maszynistów. Posiadają  m.in. zintegrowany system informacji pasażerskiej, klimatyzację oraz monitoring przestrzeni. Zespół trakcyjny zapewnia również komfortowe warunki przejazdu dla osób niepełnosprawnych – każdy z pojazdów wyposażony jest w pomosty, po których swobodnie może wjechać wózek inwalidzki.

FENIKS 57 to pojazd wygodny i przyjazny podróżnemu, wierzę, że pasażerowie POLREGIO będą mieli okazję się o tym już wkrótce przekonać i ocenić efekt modernizacji dokonanej w Fabryce Pojazdów Szynowych H. Cegielski. Szczególnie, że jest to najbardziej zaawansowana przebudowa pojazdów, których korzenie sięgają lat 60 dodał Hubert Stępniewicz, Prezes Zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych.

Obecnie gotowe są wszystkie z dwudziestu zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych EN57, które zostały zakupione przez Polski Tabor Szynowy w 2015 roku. Polski Tabor Szynowy oferuje zmodernizowane Feniksy polskim przewoźnikom w formie sprzedaży, ale również dzierżawy.

– W imieniu Polskiego Taboru Szynowego mam zaszczyt przekazać dwa pierwsze pojazdy FENIKS 57. Nazwa nie jest przypadkowa. Z racji skali przeprowadzonych prac  nawiązuje do odradzającego się z popiołów mitycznego feniksa, bo standard pojazdów i wysoka jakość modernizacji sprawiają, że w żaden sposób nie przypominają one pierwowzoru. Dwa pierwsze składy, które wyruszają dziś w barwach POLREGIO, są dla nas symbolicznym otwarciem na współpracę z szeroko pojętym rynkiem. Zakładamy nie tylko możliwość sprzedaży elektrycznych jednostek, ale także w zależności od zapotrzebowania leasing długo- lub krótkoterminowy. Jestem pewien, że Feniksy spełnią nie tylko oczekiwania pasażerów, ale także stworzą nową, konkurencyjną wartość na polskim rynku przewozów pasażerskich powiedział Adam Laskowski, Prezes Zarządu Polskiego Taboru Szynowego.

Dzięki podpisanemu porozumieniu POLREGIO przeprowadzi próbną eksploatację dwóch pojazdów tego typu. Pociągi już wkrótce wyruszą na obsługiwane przez przewoźnika trasy w województwie wielkopolskim. Dla POLREGIO istotne będą zarówno opinie podróżnych, jak i pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie oraz serwisowanie składów.

– Jako największy podmiot na rynku pasażerskich przewozów kolejowych, którego celem jest zapewnienie mobilności każdego dnia tysiącom mieszkańcom Polski, jesteśmy zadowoleni, że wspólnie z Polskim Taborem Szynowym oraz Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielskiego będziemy mogli  przetestować, jak kompleksowo zmodernizowany pojazd EN57, tzw. FENIKS 57, sprawdzi się w codziennych warunkach ruchu pasażerskiego. Zebrane w czasie kilkumiesięcznej eksploatacji próbnej informacje pozwolą naszym pracownikom podnieść kompetencje w zakresie obsługi i bieżącej kontroli stanu technicznego tego typu pojazdów. Jestem przekonany, że z fachowej wiedzy i unikatowych umiejętności pracowników POLREGIO skorzystają także nasi partnerzy. Podpisanie dzisiejszego porozumienia tu, w siedzibie H. Cegielskiego, jest dla nas symboliczne. Składy zostały zmodernizowane w tych zakładach, a na co dzień będą kursować po wielkopolskich torach – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Zarządu POLREGIO.  

TAGI

Agencja Rozwoju PrzemysłuAgencja Rozwoju PrzemysłuARPH. CegielskiPolregioPolski Tabor SzynowyPrzewozy Regionalne

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: