Menu
PESA. Produkcja na rynki zagraniczne

PESA. Produkcja na rynki zagraniczne

2017-01-09

PESA SA podsumowała swoje ubiegłoroczne działania w zakresie produkcji eksportowej. Poniżej przedstawiamy podsumowanie stanu najważniejszych kontraktów zagranicznych PESA, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji umowy z Deutsche Bahn.

Rynki wschodnie

W 2016 roku PESA zrealizowała dostawy siedmiu pojazdów spalinowych 730M dla Litwy i czterech dla Białorusi.

PESA ma wciąż ważny kontrakt na dostawy tramwajów dla Moskwy. Jesienią 2016 roku – w efekcie starań zainteresowanych stron, a przede wszystkim dzięki zdobyciu finansowania przez MozGorTrans – udało się doprowadzić do wznowienia realizacji umowy z rosyjskim partnerem UralTransMasz w sprawie dostarczenia stu dwudziestu tramwajów dla Moskwy. Obecnie – oprócz sześćdziesięciu pojazdów dostarczonych do końca lutego 2015 roku, które w ciągu pierwszego roku eksploatacji pokonały 1,7 mln km przewożąc 10 mln pasażerów – do Moskwy dotarło dziesięć kolejnych tramwajów z wznowionych dostaw. PESA jest gotowa dalej realizować kontrakt.

Jednocześnie bydgoski producent taboru z powodzeniem zrealizował pierwszą „tramwajową” umowę z Kijowem: sześć pojazdów jest już w stolicy Ukrainy w eksploatacji, cztery następne również dostarczono zleceniodawcy.

Bułgaria

W pierwszej połowie roku PESA zbudowała i dostarczyła pięć tramwajów Swing dla Sofii, dzięki czemu w bułgarskiej stolicy eksploatowanych jest już łącznie dwadzieścia pięć wyprodukowanych przez PESA pojazdów.

Włochy

W 2016 roku PESA  dostarczyła czterdzieści spalinowych pociągów ATR 220 dla Trenitalia, przeznaczonych do obsługi ruchu regionalnego w Toskanii. Obecnie w produkcji (i to już w fazie montażu) są cztery kolejne, zamówione przez włoskiego narodowego przewoźnika w ramach opcji do obowiązującej umowy.

Niemcy

Latem 2016 roku PESA okazała się pierwszą polską firmą której pojazdy – DMU Link – po uzyskaniu homologacji zadebiutowały na torach Niemiec. W sumie bydgoski producent dostarczył przewoźnikowi NEB siedem składów dwuczłonowych, które regularnie obsługują wcześniej wyznaczone trasy, m.in. Berlin – Kostrzyń – Gorzów Wlkp. Usługi realizowane LINKami cieszą się ogromnym zainteresowaniem pasażerów. PESA poinformowała, że niedługo podpisze aneks na wymianę zamówionych dwóch pojazdów trzyczłonowych na cztery pojazdy dwuczłonowe. Podpisanie aneksu ma nastąpić w pierwszej połowie stycznia 2017 roku.

Najważniejszym kontraktem zagranicznym PESA pozostaje umowa ramowa na dostawę 470 spalinowych pojazdów LINK dla Deutsche Bahn.

Biuro prasowe PESA podkreśla, że kontrakt jest realizowany według planu. Harmonogram zakłada pierwsze dostawy LINKów dla regionu Sauerland pod koniec roku 2017.

W tej chwili trwa produkcja kolejnych pojazdów oraz proces ich homologacji.

Jesienią 2016 roku PESA podpisała umowę z DB Systemtechnik – spółką córką Deutsche Bahn . Dzięki umowie PESA skorzysta z wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu procesów homologacyjnych specjalistów  DB Systemtechnik, którzy będą  także wspierać konstruktorów PESA w rozwoju nowych produktów w kontekście eksportu pojazdów na rynki zachodnioeuropejskie.

Od kilku miesięcy DMU LINKi w barwach DB przechodzą kolejne badania testowe, ostatnio realizowane na torze w Żmigrodzie i w komorze klimatycznej w Minden. Wcześniej przedstawiciele DB Regio oglądali testowany pojazd dwuczłonowy w fabryce w Bydgoszczy i pozytywnie ocenili jego stan techniczny oraz wizualny.

Produkcja pojazdów dla DB  będzie zadaniem najbardziej absorbującym zasoby techniczne i kadrowe PESA w 2017 roku. Cały czas trwa rekrutacja dodatkowych pracowników, już teraz wiemy, że od marca przyszłego roku firma potrzebować będzie np. prawie dwustu spawaczy.

Fot: PESA

TAGI

Pesa

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: