Menu
PESA modernizuje wagony dla PKP Intercity

PESA modernizuje wagony dla PKP Intercity

2018-04-28

PKP Intercity podpisało dwie umowy z PESA Bydgoszcz, w ramach których producent zmodernizuje w sumie 123 wagony pasażerskie z prawem opcji na kolejne 62.

Łączna kwota przeznaczona na modernizację wynosi ponad 477 mln zł brutto. W przypadku skorzystania z prawa opcji przez przewoźnika kwota wzrośnie do ponad 718 mln zł brutto. Zawarte kontrakty są elementem największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity wartego ok. 7 mld złotych.

Pierwsza z podpisanych umów zawartych między PKP Intercity i PESA Bydgoszcz obejmuje modernizację 83 wagonów osobowych z opcją na dodatkowe 42 wagony, które będą kursować jako bezprzedziałowe drugiej klasy. Wartość tego zamówienia wynosi ponad 311 mln zł brutto. Jeśli PKP Intercity skorzysta z prawa opcji, wartość zamówienia wzrośnie do ponad 469 mln zł brutto. Przedmiotem drugiej umowy jest modernizacja 40 wagonów z opcją na dodatkowych 20 wagonów, które będą kursować jako wagony klasy pierwszej i drugiej. Wartość zamówienia to ponad 165,5 mln zł brutto. W przypadku skorzystania z prawa opcji kwota modernizacji wzrośnie do ponad 248 mln zł brutto. Łączna kwota planowanych inwestycji wyniesie ponad 718 mln zł brutto i obejmie 185 wagonów jeśli PKP Intercity skorzysta z prawa opcji, czyli zamówienia dodatkowej puli zmodernizowanych wagonów.

– Cieszymy się, że polskie przedsiębiorstwa realizują kolejne zamówienia dla naszego narodowego przewoźnika. Jest to duży impuls pozwalający rozwijać się polskim przedsiębiorstwom w sektorze kolejowym. Dzięki kontraktom z firmą PESA klienci wkrótce otrzymają kolejne nowoczesne wagony i komfort podróżowania pociągami PKP Intercity ulegnie dalszej poprawie. Efektem prowadzonych inwestycji będzie kolej punktualna, komfortowa i bezpieczna – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Zgodnie z zawartymi umowami producent zobowiązany jest do realizacji zamówienia w okresie 30 miesięcy. Natomiast kolejne 18 miesięcy obejmuje przeglądy wagonów na trzecim poziomie utrzymania.

– Realizowany przez PKP Intercity największy w historii spółki program inwestycyjny „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” z pewnością przyczyni się do jeszcze lepszych opinii pasażerów. Przewoźnik konsekwentnie realizuje swoje założenia tym samym wpisując się w Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – podkreśla Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Kolejne inwestycje PKP Intercity w komfort podróży

Zmodernizowane wagony będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja wagonów obejmie również monitoring, wzmacniacze sygnału GSM/LTE oraz toalety z zamkniętym układem. Z myślą o komforcie podróży pojazdy zostaną wyciszone. Numery foteli zostaną oznaczone dodatkowo alfabetem Braille`a.

– Umowy zawarte z PESA Bydgoszcz są elementem strategii taborowej, w ramach której zainwestujemy ponad 7 mld zł w podnoszenie standardów podróży koleją – wskazuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Odnowione składy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:

 • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok),
 • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok),
 • Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście),
 • Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/(Gorzów Wlkp.),
 • Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona Góra.

– Współpraca z PKP Intercity jest dla nas bardzo ważna, jesteśmy przygotowani do realizacji tych modernizacji. Z pewnością podróżni docenią komfort zmodernizowanych przez PESA Bydgoszcz wagonów – mówi Krzysztof Sędzikowski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA.

Szczegóły umów z PESA Bydgoszcz

1. Wykonanie naprawy okresowej na 5 poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3 poziomie utrzymania 83 wagonów osobowych z opcją na dodatkowe 42 wagony.

 • Wartość zamówienia: 253 648 000,00 zł netto/311 987 040 zł  brutto.
 • Prawo opcji: z prawem opcji 382 000 000 netto/469 860 000 zł brutto.

2. Wykonanie naprawy okresowej na 5 poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3 poziomie utrzymania 40 wagonów osobowych z opcją na dodatkowe 20 wagonów.

 • Wartość zamówienia: 134 600 000 zł netto/165 558 000 zł brutto.
 • Prawo opcji: 201 900 000 zł netto/248 337 000,00 zł brutto.

 

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: