Menu
Nowy tabor Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Nowy tabor Warszawskiej Kolei Dojazdowej

2016-05-30

W sobotę 28 maja nastąpiła długo wyczekiwana zmiana napięcia zasilania w sieci trakcyjnej Warszawskiej Kolei Dojazdowej (z 600V do 3000V prądu stałego). Wraz ze zmianą napięcia WKD pożegnało stare pojazdy typu EN94 (pisaliśmy o tym tutaj) i rozpoczęło eksploatację elektrycznych zespołów trakcyjnych serii EN100 (39WE) wyprodukowanych przez Newag. Pierwszy z nowych pojazdów (EN100-01) zainaugurował przewozy na trasie z Grodziska Mazowieckiego do Podkowy Leśnej, a następnie do Milanówka. Kolejne dwa pojazdy (EN100-02 oraz EN100-03) wjechały na tory już 29 maja. Docelowo Warszawskie Koleje Dojazdowe będą dysponowały sześcioma takimi zespołami trakcyjnymi.

Elektryczne zespoły trakcyjne serii EN100 (39WE) to sześcioczłonowe pojazdy, które w sumie mogą pomieścić 505 pasażerów (w tym 164 na miejscach siedzących). Wyposażone zostały między innymi w klimatyzację, system zliczania podróżnych oraz zintegrowany system informacji pasażerskiej (zewnętrzne tablice LED, wewnętrzne monitory LED) . Jak przyznają sami projektanci, design pojazdów został zainspirowany nowoczesną architekturą miasta. Dominują w nim geometryczne formy zestawione z łagodnie ukształtowanymi powierzchniami, stonowana kolorystyka oraz mnogość funkcjonalnych rozwiązań. Specjalnie skonstruowany pulpit maszynisty pozwala na wygodną i ergonomiczną pracę, a czoło pociągu z dużą przednią szybą zapewnia doskonałą widoczność. Wśród wielu innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w pojazdach 39WE warto wymienić na przykład system ograniczenia hałasu emitowanego do otoczenia.

Zakup nowych zespołów trakcyjnych jest realizowany w ramach projektu KIK/22 pn. „Rozwój systemu publicznego transportu pasażerskiego w aglomeracji warszawskiej poprzez zwiększenie wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa Warszawskiej Kolei Dojazdowej”. Przedsięwzięcie współfinansuje Szwajcaria w ramach programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

 

 

 

Zdjęcia: WKD

TAGI

NewagWarszawska Kolej Dojazdowa

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: