Menu
Nowoczesne Impulsy Newagu dla Małopolski

Nowoczesne Impulsy Newagu dla Małopolski

2016-11-29

28 listopada 2016 r. Newag SA oficjalne przekazał Województwu Małopolskiemu sześć pojazdów z rodziny Impuls.

Uroczystość odbywającą się na Dworcu Głównym w Nowym Sączu uświetnili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, przedstawiciele lokalnych władz oraz zarządu spółki Newag.

Przekazane elektryczne zespoły trakcyjne z rodziny Impuls (cztery składy 5-członowych Impulsów 45WE oraz dwie sztuki 4-członowych EZT Impuls 31WE) zostały wyprodukowane przez Newag dla Województwa Małopolskiego na mocy umowy podpisanej 30 marca br. na dostawę dwunastu pojazdów szynowych. Zgodnie z umową Newag przekaże pozostałe sześć składów do 15 lutego 2017 r. oraz zapewni kompleksową obsługę gwarancyjną, serwis i utrzymanie. Samorząd województwa skorzystał z tzw. prawa opcji i zamówił jeden dodatkowy pojazd. Wartość zamówionego taboru wraz z opcją wynosi ponad 304 mln zł brutto.

„Zamówienie dla Małopolski to priorytetowe i kluczowe dla nas zlecenie. Jesteśmy niezmiernie dumni, że nowoczesne sądeckie Impulsy, w pełni zgodne z TSI, już od grudnia będą wozić pasażerów w Małopolsce – powiedział Zbigniew Konieczek, Prezes Newag SA. – Pojazdy te posiadają europejski system bezpieczeństwa ETCS poziomu 2, który poprzez moduł GPS zapewnia komunikację urządzeń na pokładzie pojazdu z urządzeniami znajdującymi się przy linii kolejowej” – dodał.

Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, podkreślił: „Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby podróżni na nowo przekonali się do transportu kolejowego. Udowadniamy, że kolej może być szybka, punktualna, komfortowa i bezkonkurencyjna pod względem ceny. Takie są właśnie Koleje Małopolskie, które przejmują z sukcesem kolejne linie w naszym województwie”. Zegzda przypomniał też, że wojewódzki przewoźnik już zdążył sobie zaskarbić sympatię mieszkańców i turystów. „Pierwszy milion pasażerów Koleje Małopolskie przewiozły po dziewięciu miesiącach od uruchomienia, a po szesnastu miesiącach – już trzy miliony. Do końca tego roku liczba ta może przekroczyć aż 6,5 mln osób” – zapewnił.

Newag oraz władze Województwa mają nadzieję, że tabor składający się z nowoczesnych pojazdów, mogących osiągać prędkość do 160km/h, zachęci mieszkańców do masowego korzystania z połączeń kolejowych pomiędzy głównymi miastami Małopolski.

Aby udowodnić konkurencyjność Impulsów zorganizowano specjalny wyścig, w którym wystartował Impuls 45 WE-014 oraz samochód rajdowy prowadzony przez zawodowego kierowcę Michała Kościuszko. Impuls pokonał trasę Nowy Sącz – Kraków Główny w ciągu około dwóch i pół godziny, natomiast samochód rajdowy (poruszający się zgodnie z przepisami) dotarł do centrum Krakowa kilkanaście minut później. Obliczono, że samochód osobowy średniej klasy o silniku 2,0, poruszający się na ok. 100-kilometrowej trasie Nowy Sącz – Kraków, spala średnio siedem litrów benzyny. Zakładając, że średni koszt paliwa Pb 95 to 4,47 PLN za litr, cena pojedynczego przejazdu wyniesie 31,29 PLN. Bilet PKP na tej samej trasie kosztuje aktualnie tylko czternaście złotych. Podróż pociągiem wydaje się więc nie tylko bardziej komfortowa, ale i tańsza.

Nowe Impulsy posiadają specjalne udogodnienia dla pasażerów niepełnosprawnych ruchowo (windy, wyznaczone miejsca do transportu wózków, toalety zgodne z TSI PRM) oraz dla podróżnych z małymi dziećmi (przewijaki) i rowerzystów. W składach dostarczonych Kolejom Małopolskim znajduje się dwieście pięćdziesiąt miejsc siedzących oraz liczne udogodnienia: klimatyzacja, nawiewne ogrzewanie, monitoring przedziału pasażerskiego, stojaki na rowery, WiFi, gniazdka elektryczne oraz automaty biletowe.

 

TAGI

Koleje MałopolskieNewag

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: