Menu
Nowe pociągi dla SKM. Spółka dostanie dofinansowanie na zakup taboru

Nowe pociągi dla SKM. Spółka dostanie dofinansowanie na zakup taboru

2018-04-12

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście dostanie z funduszy unijnych ponad 160 mln zł. Za te pieniądze przewoźnik kupi 10 pociągów.

11 kwietnia umowę o dofinansowanie podpisali Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych, oraz Maciej Lignowski, Prezes Zarządu PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Wartość inwestycji to 393,8 mln zł, a unijnego dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 – 160 mln zł.

– Umowa oznacza, że finansowanie unijne dla tej inwestycji jest już pewne – wyjaśnił wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Nowe elektryczne zespoły trakcyjne będą jeździć na trasie Gdańsk Śródmieście – Lębork. Będą dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem. Spółka kupi też urządzenia, które pozwolą utrzymać pociągi, m.in. sprzęt do czyszczenia i podnośniki. Inwestycja ma zostać zakończona w czerwcu 2023 r.

– Nowy tabor poprawi dostępność komunikacyjną Trójmiasta: skróci się czas podróży na odcinku Gdańsk Śródmieście – Lębork, co zwiększy mobilność mieszkańców i ułatwi dojazd do szkoły i pracy – podkreślił Przemysław Gorgol.

– Te pociągi są nam bardzo potrzebne – powiedział Maciej Lignowski. – Mamy jedne z najstarszych pociągów elektrycznych w Polsce. Średnia wieku naszych EZT-ów to około 38 lat. Zakup dziesięciu nowych pociągów umożliwi nam wycofanie dwudziestu najstarszych, najbardziej wyeksploatowanych składów, których już nie opłaca się remontować. Pieniądze, które dostaniemy dzięki tej umowie, to jednak dopiero połowa sukcesu. Potrzebujemy jeszcze długoletniej, minimum 10-letniej umowy przewozowej, by zdobyć kapitał na wkład własny. Liczymy tu na zrozumienie i przychylność Organizatora Przewozów.

Program Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 to 115,3 mld zł (przeliczone z euro według kursu Europejskiego Banku Centralnego z kwietnia 2018 r.) z Unii Europejskiej na najważniejsze w kraju inwestycje w transport, energetykę, ochronę środowiska, kulturę i służbę zdrowia. 73,8 mld zł zostało już podzielone, z czego 4,7 mld trafiło do województwa pomorskiego na 109 inwestycji.

 

Fot. PKP SKM

TAGI

CUPTPKP Szybka Kolej Miejska

INNE Z KATEGORII "tabor"

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i zapisuje je na Twoim urządzeniu. Pozostając na stronie akceptujesz taki stan rzeczy.

akceptuję czytaj więcej
do góry
grupa MTMrealizacja: