Menu
Nowe pociągi dla SKM. Spółka dostanie dofinansowanie na zakup taboru

Nowe pociągi dla SKM. Spółka dostanie dofinansowanie na zakup taboru

2018-04-12

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście dostanie z funduszy unijnych ponad 160 mln zł. Za te pieniądze przewoźnik kupi 10 pociągów.

11 kwietnia umowę o dofinansowanie podpisali Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych, oraz Maciej Lignowski, Prezes Zarządu PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście Wartość inwestycji to 393,8 mln zł, a unijnego dofinansowania z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 – 160 mln zł.

– Umowa oznacza, że finansowanie unijne dla tej inwestycji jest już pewne – wyjaśnił wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Nowe elektryczne zespoły trakcyjne będą jeździć na trasie Gdańsk Śródmieście – Lębork. Będą dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem. Spółka kupi też urządzenia, które pozwolą utrzymać pociągi, m.in. sprzęt do czyszczenia i podnośniki. Inwestycja ma zostać zakończona w czerwcu 2023 r.

– Nowy tabor poprawi dostępność komunikacyjną Trójmiasta: skróci się czas podróży na odcinku Gdańsk Śródmieście – Lębork, co zwiększy mobilność mieszkańców i ułatwi dojazd do szkoły i pracy – podkreślił Przemysław Gorgol.

– Te pociągi są nam bardzo potrzebne – powiedział Maciej Lignowski. – Mamy jedne z najstarszych pociągów elektrycznych w Polsce. Średnia wieku naszych EZT-ów to około 38 lat. Zakup dziesięciu nowych pociągów umożliwi nam wycofanie dwudziestu najstarszych, najbardziej wyeksploatowanych składów, których już nie opłaca się remontować. Pieniądze, które dostaniemy dzięki tej umowie, to jednak dopiero połowa sukcesu. Potrzebujemy jeszcze długoletniej, minimum 10-letniej umowy przewozowej, by zdobyć kapitał na wkład własny. Liczymy tu na zrozumienie i przychylność Organizatora Przewozów.

Program Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 to 115,3 mld zł (przeliczone z euro według kursu Europejskiego Banku Centralnego z kwietnia 2018 r.) z Unii Europejskiej na najważniejsze w kraju inwestycje w transport, energetykę, ochronę środowiska, kulturę i służbę zdrowia. 73,8 mld zł zostało już podzielone, z czego 4,7 mld trafiło do województwa pomorskiego na 109 inwestycji.

 

Fot. PKP SKM

TAGI

CUPTPKP Szybka Kolej Miejska

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: