Menu
MEDCOM jednym z największych producentów napędów do autobusów elektrycznych w Europie

MEDCOM jednym z największych producentów napędów do autobusów elektrycznych w Europie

2018-03-22

W ubiegłym miesiącu MEDCOM wyprodukował 150 napęd do autobusów elektrycznych, a do końca roku chce tę liczbę jeszcze podwoić. Dzięki współpracy z firmą Solaris MEDCOM należy w tym momencie do ścisłej czołówki największych producentów napędów do e-busów w Europie.

Pod względem liczby już wyprodukowanych urządzeń i aktualnie realizowanych kontraktów polski producent wyprzedził takie firmy ja Volvo czy ABB. Autobusy elektryczne wyposażone w rozwiązania MEDCOM poruszają się już w kilkunastu miastach w Polsce, a także kilku krajach europejskich, w tym m.in. w Niemczech, Włoszech, Rumunii, Belgii, Hiszpanii, Francji oraz w państwach skandynawskich. Produkty dla autobusów elektrycznych stanowią około 10 proc. sprzedaży MEDCOM na rynku pojazdów elektrycznych, pozostałe 90 proc. generują głównie kontrakty tramwajowe i kolejowe.

– Oferujemy energoelektronikę dla wszystkich pojazdów elektrycznych w transporcie publicznym, a przede wszystkim dla pojazdów szynowych. Rynek autobusów elektrycznych rośnie jednak bardzo szybko i dlatego staje się coraz atrakcyjniejszy. E-busy rozszerzyły portfel naszych projektów co daje ogromna szansę na szybszy rozwój i dywersyfikację zamówień. MEDCOM jest obecny na pięciu kontynentach i w ponad 30 krajach, dlatego w naturalny sposób poszukujemy nowych rynków zbytu i alternatywnych kanałów sprzedaży. Aktywizujemy się w krajach, gdzie jesteśmy już rozpoznawalni dzięki zrealizowanym wcześniej projektom kolejowym czy tramwajowym. Zabiegamy o kontrakty, budujemy rynek zbytu i zbieramy deklaracje zakupowe, a pierwsze samodzielne kontrakty autobusowe już realizujemy, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Turcji – mówi Piotr Wroński, wiceprezes zarządu MEDCOM.

MEDCOM rozpoczął prace nad własnym napędem autobusowym w 2013 r., bazując na doświadczeniach w produkcji napędów do innych typów pojazdów elektrycznych. Pierwszy seryjny produkt tego typu dla e-busów opuścił warszawską fabrykę w 2014 r. Teraz polski producent oferuje całą gamę rozwiązań dla europejskiego rynku autobusowego – napędy dla układów z silnikiem centralnym oraz silnikami w piastach, falowniki napędowe zintegrowane z przetwornicami pomocniczymi w technologii węglika krzemu (SiC) oraz ładowarki baterii do e-busów i stacje ładujące.

– W ubiegłym roku dostarczyliśmy do Jaworzna pierwsze w Polsce ładowarki wyprodukowane przy użyciu komponentów z węglika krzemu (SiC), a więc w technologii, którą rozwija na świecie tylko kilka firm i nie każda może pochwalić się wdrożeniami. Na europejskim rynku konkurujemy nie tylko innowacyjnością, ale przede wszystkim dobrymi jakościowo produktami o ponadprzeciętnych parametrach w zakresie efektywności, sprawności energetycznej oraz niezawodności, która ma ogromne znaczenie dla przewoźników. Po pierwszych kilku latach eksploatacji nasze urządzenia są bardzo chwalone za wysoką niezawodność – mówi Joanna Nichthauser z MEDCOM.

W 2017 r. MEDCOM zakończył rozbudowę zakładu produkcyjnego, dzięki czemu może podwoić moce produkcyjne. Prognozowany wzrost zatrudnienia może wynieść w ciągu trzech najbliższych lat nawet 50 proc. Tylko w 2018 r. firma chce stworzyć kilkadziesiąt nowych stanowisk pracy – głównie dla techników montażystów.

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: