Menu
Lokomotywy manewrowe SM42 przejdą gruntowną modernizację. Prace zrealizuje H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych

Lokomotywy manewrowe SM42 przejdą gruntowną modernizację. Prace zrealizuje H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych

2019-12-03

Naprawa jednego wagonu to 7 mln zł. PKP Intercity, realizując jeden z największych programów inwestycyjnych, przekaże do modernizacji aż 13 spalinowych lokomotyw manewrowych SM42. Prac podejmie się firma H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Wartość kontaktu to 90,3 mln zł.

Poznańskie przedsiębiorstwo wykona naprawy okresowe na piątym poziomie utrzymania (P5) wraz z modernizacją lokomotywy. Zadanie współfinansowane jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020, projekty „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” oraz „Przyspieszamy komfortowo - unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”.

Od chwili podpisania umowy, na realizację projektu Fabryka ma dwa lata.

- Bardzo nas cieszy, że na realizacji wielomiliardowego programu inwestycyjnego PKP Intercity, korzystają polskie przedsiębiorstwa. To już kolejny kontrakt podpisany przez naszego narodowego przewoźnika i poznańskiego producenta taboru. Współpraca rozwija się harmonijnie, na czym korzysta cały sektor kolejowy, a przede wszystkim pasażerowie - mówi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Lokomotywy serii SM42 zostaną zmodernizowane na dwuagregatowe z funkcją zasilania wagonów w energię elektryczną. Zyskają również nowoczesne silniki spalinowe, które spełniać będą europejskie normy emisji spalin.

Dzięki zastosowaniu mikroprocesorowego sterowania poprawią się właściwości trakcyjne pojazdu i zmniejszy się zużycie paliwa. Finalnie lokomotywa będzie generować niższe koszty eksploatacyjne, a zzastosowane rozwiązania wpłyną na obniżenie hałasu i drgań zarówno tych emitowanych do otoczenia, jak i tych, które mają wpływ na personel obsługujący lokomotywę oraz opcjonalnie na pasażerów.

- Zmodernizowane lokomotywy będą bardzo istotną częścią naszego parku taborowego. Ich zastosowanie będzie uniwersalne, co pomoże nam sprawnie zarządzać także nieprzewidzianymi sytuacjami na szlakach kolejowych - zapewnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Po modernizacji lokomotywy wykorzystane zostaną przede wszystkim do pracy manewrowej.

- Cieszę się, że największy dalekobieżny krajowy przewoźnik po raz kolejny obdarzył nas zaufaniem, powierzając nam realizację kolejnego kontraktu. Po wagonach przyszedł czas na lokomotywy. Zespół naszych wysoko wykwalifikowanych specjalistów zapewni najwyższą jakość prac przy naprawie i gruntownej modernizacji pojazdów - mówi Hubert Stępniewicz, prezes zarządu H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o.

TAGI

H. CegielskiPKP SA

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry