Menu
Alstom i Bombardier zbudują pociągi dla paryskiego metra

Alstom i Bombardier zbudują pociągi dla paryskiego metra

2019-12-02

Konsorcjum Alstom i Bombardier dostarczą 44 nowe pociągi do paryskiego metra. Gigantyczny kontrakt obejmie również zaprojektowanie tych pojazdów. Wartość umowy opiewa na sumę 530 mln euro

Nowe pociągi obsługiwać będą trzy linie metra – 3bis, 7bis oraz 10. Na tory wyjadą w latach 2024-2026.

- Jestem zaszczycony, że Île-de-France Mobilités i RATP zaufały nam w kwestii przywrócenia komfortu podróży historycznymi liniami paryskiego metra – mówił Jean-Baptiste Eyméoud, prezes Alstom we Francji. - Wspólnie chcemy przekształcić region w światową wizytówkę najnowocześniejszych technologii kolejowych.

Przyszłe pociągi paryskiego metra wyposażone zostaną w najnowsze rozwiązania technologiczne, co pozwoli zwiększyć komfort pasażerów, a także ułatwić konserwację pojazdów w przyszłości.

- Połączona wiedza naszych dwóch firm umożliwia zaoferowanie RATP i Île-de-France Mobilités wyposażenie metra w najnowsze technologie pokładowe, które są częścią nowoczesnego transportu masowego jutra – mówił Laurent Bouyer, prezes Bombardier Transport France. – Szczególną uwagę warto będzie zwrócić na wnętrze metra i jakość usług na pokładzie.

Flota skierowana na linię nr 10 składać się będzie z 30 pociągów 5-wagonowych o długości 76 m każdy. Na linię 7bis oraz 3bis wyjedzie łącznie 14 pociągów 4-wagonowych.

Maszyny wyposażone zostaną w nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz oświetlenie LED. W wagonach znajdzie się klimatyzacja i bezpieczny system ogrzewania, gniazda USB oraz monitoring.

Konsorcja, mając na względzie ochronę środowiska, wyprodukują pojazdy w sposób ekologiczny. Co to oznacza? Jak deklarują, 20 proc. materiałów służących do powstania pojazdów, pochodzić będzie z recyklingu. Finalnie maszyny zużyją  o 20 proc. mniej energii niż obecnie eksploatowane pociągi. Koszty ich utrzymania będą mniejsze, w stosunku do MF01, o 15 proc.

Nad stworzeniem metra pracować będzie łącznie 2,3 tys. osób. Pociągi montowane będą w zakładach w Valenciennes (Alstom) i Crespin (Bombardier). Każde przedsiębiorstwo zajmie się także badaniami, projektowaniem, testowaniem pojazdu oraz jego certyfikacją.

TAGI

AlstomBombardier

INNE Z KATEGORII "tabor"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry