Menu
Trwają rozmowy ws. utworzenia międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe

Trwają rozmowy ws. utworzenia międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe

2019-12-02

Prezes kolei Azerbejdżanu Javid Gurbanov oraz szefowie delegacji z Rosji, Białorusi, Iranu i Irlandii, wzięli udział w czwartym spotkaniu grupy roboczej ds. Międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe, zorganizowanym pod koniec listopada w Baku.

Głównym celem korytarza transportowego Północ-Południe jest skrócenie czasu dostawy, zmniejszenie kosztów wysyłki i zwiększenie przepustowości korytarza, między Indiami, Rosją, Europą Północną i Zachodnią oraz Zatoką Perską.

Pierwsza umowa w sprawie utworzenia korytarza podpisana została we wrześniu 2000 r. w Petersburgu. Pięć lat później do zespołu dołączył Azerbejdżan, a w ostatnich latach umowę podpisało i ratyfikowało 13 kolejnych państw.

Obecny czas dostaw towarów na wspomnianej trasie wynosi od 45 do 60 dni. Powstanie korytarza skróciłoby ten czas nawet do dwóch tygodni.

W trakcie spotkania prezes kolei Azerbejdżanu Javid Gurbanov podkreślał ekonomiczne znaczenie planowanego korytarza. Jak zaznaczył, przez ostatnie lata strona azerbejdżańska wypełniła zadania powierzone jej w ramach stworzenia międzynarodowego korytarza transportowego Północ-Południe, układając ok. 8,3 km torów kolejowych od stacji Astara do grancy z Iranem. W kraju powstał także most na rzece Astara.

W irańskiej Astarze obecnie powstaje zaś 35-hektarowa stacja kolejowa i terminal do rozładunku towarów.

Stworzenie kanału wzmocni potencjał transportowo-tranzytowy i gospodarczo-handlowy na terenie wszystkich krajów, przez które będzie on przebiegał.

INNE Z KATEGORII "przewozy-towarowe"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry