Menu
Transportów PKP CARGO będzie strzegł dron BIELIK

Transportów PKP CARGO będzie strzegł dron BIELIK

2017-01-12

Nowoczesny, superlekki, wyposażony w najwyższej jakości kamery dron „Bielik” rozpoczyna patrolowanie torów i obszarów kolejowych w służbie PKP CARGO. W ubiegłym roku dzięki wykorzystaniu floty bezzałogowców przewoźnik kolejowy ograniczył kradzieże transportowanych towarów o blisko połowę. Nowy nabytek pozwoli PKP CARGO jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo dostaw i infrastruktury kolejowej.

Prezes PKP CARGO Maciej Libiszewski podkreślił, że nowy nabytek jest w całości polskim produktem. „To urządzenie z najwyższej światowej półki, a do tego w całości wymyślone, zaprojektowane i wykonane w Polsce – zaznaczył. – Nasze dotychczasowe doświadczenia z flotą bezzałogowców są bardzo dobre. Ograniczenie liczby kradzieży, wzrost bezpieczeństwa, a także możliwość wykonywania zdalnych inspekcji składów – to wszystko przemawia za tym, by dalej inwestować w technologię”.

„Bielik”, podobnie jak inne drony wykorzystywane przez PKP CARGO, dzięki kamerom dużej rozdzielczości pozwoli zidentyfikować na nagraniach ewentualnych sprawców kradzieży. „Drony to w naszej codziennej pracy ogromne ułatwienie – wyjaśnił prezes Libiszewski. – Kiedy latają, praktycznie ich nie słychać, a dzięki kolorystyce i niewielkim rozmiarom, trudno je dostrzec. Mogą działać w każdych warunkach atmosferycznych i w nocy, ponieważ są wyposażone w kamery termowizyjne, które pozwalają dostrzec człowieka z odległości niemal kilometra”.

Nowy nabytek PKP CARGO powstał w podwarszawskiej firmie Dron House SA. Jest czterowirnikowcem, którego kształt kadłuba zapewnia doskonałą charakterystykę aerodynamiczną. Do jego budowy wykorzystano wysokiej jakości włókno węglowe. Śmigła z włókna węglowego, w porównaniu do tych wykonanych z plastiku, zapewniają wysoką wytrzymałość i sprawiają, że dron jest bardzo zwinny i dynamiczny. Kolejną wyróżniającą go cechą jest długotrwałość lotu – znacznie lepsza od konkurencji i to przy wadze 3,5 kg. Konstrukcja bezzałogowca zapewnia bezpieczny lot praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych. „Bielikowi” niestraszny jest ani deszcz, ani niskie temperatury. Nowa maszyna została wyposażona w kamerę FULL HD 18 x ZOOM z gimbalem stabilizującym w trzech płaszczyznach, z możliwością wykonywania zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Ponadto urządzenie posiada szybki procesor oraz system czasu rzeczywistego, co pozwala na zapewnienie praktycznie zerowych opóźnień w przesyłaniu sygnałów. Dane przesyłane pomiędzy pulpitem sterującym a dronem są szyfrowane.

Do tej pory flota dronów PKP CARGO składała się z maszyn dwóch typów „DJI Phantom 3” oraz „Eagle”. Drony przekazują rejestrowany obraz na żywo do siedziby Zespołu Przeciwdziałania Zagrożeniom. Dzięki temu pracownicy Zespołu mogą szybko reagować na kradzieże i łapać złodziei na gorącym uczynku.

Fot: PKP CARGO

TAGI

PKP CARGO

INNE Z KATEGORII "przewozy-towarowe"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: