Menu
Pociągi towarowe wracają na trasę Katowice Ligota - Tychy

Pociągi towarowe wracają na trasę Katowice Ligota - Tychy

2019-11-27

Pociągi towarowe wracają na tory między Katowicami Ligotą a Tychami. To skutek zakończenia prac modernizacyjnych, które kosztowały PKP PLK S.A. 50 mln zł. Jak wyglądać będzie teraz przewóz towarów w województwie śląskim?

Będzie przede wszystkim sprawniejszy. W ciągu doby na wspomnianym odcinku przejedzie nawet 20 pociągów towarowych. Przez Katowicki Węzeł Kolejowy z północy i południa pojadą po linii nr 142, z pominięciem stacji Katowice, głównie przez Katowice Ligotę – Katowice Ochojec – Katowice Murcki – Katowice Kostuchnę – Tychy.

Za zmianami idą także korzyści dla pasażerów. Pociągi towarowe opuszczą w znacznym stopniu linię nr 139 Katowice – Tychy, a ich miejsce zastąpić będą mogły składy osobowe.

- Linia 142 stanowi istotny element kolejowej obwodnicy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego z północy województwa w kierunku południowym – przypomina Katarzyna Głowacka z Zespołu Prasowego PKP PLK S.A. - Trasa  zapewnia bezpośrednie połączenia z Jaworznem Szczakową, Mysłowicami i Gliwicami dla ruchu towarowego, bez konieczności przejazdu przez stację Katowice.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w I kwartale 2018 r. Ich zakończenie planowane jest do końca 2019 r.

Co się zmieniło?

W ramach „Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska” wymieniono 14 km torów, 15 km sieci trakcyjnej oraz 11 rozjazdów. Wyremontowano też 15 obiektów inżynieryjnych, m.in. wiadukt nad DK81 w Katowicach Ligocie i most nad rzeką Mleczną w Katowicach.

- Dzięki przeprowadzonym pracom prędkość pociągów towarowych wzrośnie dwukrotnie, z 40 do 80 km/h – dodaje Katarzyna Głowacka. - Zwiększy się też poziom bezpieczeństwa, dzięki przebudowie przejazdów kolejowo-drogowych. 

TAGI

Koleje Śląskie

INNE Z KATEGORII "przewozy-towarowe"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry