Menu
Z Nysy do Opola pojedziemy szybciej. PKP PLK kończy na Opolszczyźnie kolejną inwestycje

Z Nysy do Opola pojedziemy szybciej. PKP PLK kończy na Opolszczyźnie kolejną inwestycje

2019-11-29

Od połowy grudnia z Nysy do Opola dojedziemy 20 minut szybciej. To efekt prac inwestycyjnych, które realizowane są przez PKP PLK S.A. w ramach RPO dla województwa opolskiego.

Między Nysą a Opolem od prawie dwóch miesięcy pasażerowie podróżują bez przesiadek i autobusowej komunikacji zastępczej. Od 15 grudnia – od wprowadzenia nowego rozkładu jazdy – mieszkańcy województwa opolskiego zyskają nowe i szybsze połączenie kolejowe. Wpływ na to będzie miała m.in. kolejowa infrastruktura.

W Nysie zakończyła się właśnie budowa nowego przystanku Nysa Wschodnia przy ul. Morcinka. Peron wyłożony został antypoślizgową nawierzchnią. Stanęły na nim nowe ławki, wiaty oraz gabloty z rozkładem jazdy. Całość jest oświetlona.

- Na odcinku Opole-Nysa prowadzone są prace związane z budową nowego przystanku w Goszczowicach oraz w Kubicach – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A. – Pierwsi pasażerowie skorzystają z obiektów na wiosnę 2020 r.

Fot. PKP PLK S.A.

Do użytku oddane zostały już perony na stacjach Szydłów i Łambinowice. Standard poprawił się również na ośmiu kolejnych: Chmielowice, Komprachcice, Tułowice Niemodlińskie, Sowin, Budziszowice, Jasienica Dolna, Mańkowice oraz Wyszków Śląski.

Modernizacja peronów pozwoli na łatwiejszy dostęp pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej. Po przebudowie perony są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu.

Po finalizacji prac, czyli w drugim kwartale 2020 r., odcinek Nysa - Opole pokonamy w niespełna godzinę. Pociągi pasażerskie osiągną wówczas prędkość do 100 km/h, skracając tym samym czas przejazdu do 55 minut.

W ramach prac inwestycyjnych wykonawca wymienił na wspomnianym odcinku prawie 50 km torów. Zamontował także nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

- Przebudowano 59 przejazdów kolejowo-drogowych – część z nich wyposażono w nowe rogatki i sygnalizację, co zwiększa poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym – dodaje Siemieniec. - Wyremontowano 6 mostów, 2 wiadukty oraz 81 przepustów pod torami. Na stacji Łambinowice i Szydłów przebudowano układu torowy, co pozwoli na płynniejszy przejazd większej liczby pociągów.

Inwestycja finansowana jest przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość inwestycji wynosi 122,5 mln zł.

TAGI

Koleje ŚląskiePKP PLK

INNE Z KATEGORII "przewozy-pasazerskie"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry