Menu
PKM podsumowuje szkody po katastrofalnej ulewie

PKM podsumowuje szkody po katastrofalnej ulewie

2016-07-22

Tydzień temu przez Polskę przeszły masywne burze. W Trójmieście opady były tak silne, że konieczne było wstrzymanie ruchu pociągów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dzisiaj, po tygodniu, spółka przedstawia pierwszą inwentaryzację wyrządzonych przez ulewę szkód. Na podstawie zebranych materiałów przygotowany zostanie plan naprawczy, który pozwoli na określenie, jakie prace należy wykonać, aby ponownie uruchomić ruch kolejowy na całej linii.

Przewidując załamanie pogody, PKM powołało sztab kryzysowy, który na bieżąco nadzorował sytuację i w odpowiednim momencie podjął decyzję o wstrzymaniu ruchu, dzięki czemu żaden pociąg i pasażer nie został uwięziony na trasie podczas nawałnicy. Po ulewie priorytetem było zabezpieczenie i wstępna naprawa nasypów, udrożnienie melioracji, przeprowadzenie prac porządkowych, a także pomoc właścicielom nieruchomości sąsiadujących z linią PKM. Wszystkie szkody spółka zgłosiła do ubezpieczyciela (PZU SA), którego eksperci natychmiast rozpoczęli szacowanie wartości oraz ustalanie ich przyczyn. Jeżeli za przyczynę zostanie uznana katastrofa naturalna (gwałtowna ulewa), koszty naprawy pokryje ubezpieczyciel, natomiast jeżeli szkody powstały w wyniku błędu w budowie, naprawą w ramach gwarancji zajmie się wykonawca.

Ze wstępnych ustaleń spółki wynika, że nasypy kolejowe wytrzymały nawałnicę, ich rdzenie nie zostały naruszone, a uszkodzenia w większości przypadków są powierzchowne. Tylko w jednym miejscu woda bezpośrednio naruszyła konstrukcję torowiska, mowa tutaj o odcinku pomiędzy przystankiem Gdańsk Kiełpinek a trójmiejską obwodnicą.

Pomorska Kolej Metropolitalna nie może jeszcze podać dokładnego terminu uruchomienia pociągów na całej linii. Na razie udało się przywrócić ruch na odcinku od linii 201 (Gdynia – Kościerzyna) do przystanku Gdańsk Port Lotniczy. Spółka prosi wszystkich swoich pasażerów o cierpliwość i zapewnia, że na bieżąco będzie informować o postępach prac naprawczych. Aktualne informacje na temat tymczasowej komunikacji zastępczej można znaleźć na stronie SKM (www.skm.pkp.pl).

Fot: PKM

TAGI

Pomorska Kolej Metropolitalna

INNE Z KATEGORII "przewozy-pasazerskie"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: