Menu
Model ruchu na dworcu Łódź Fabryczna

Model ruchu na dworcu Łódź Fabryczna

2016-06-13

PKP Polskie Linie Kolejowe SA wraz z PKP Intercity, Przewozami Regionalnymi oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną wypracowały zasady dotyczące modelu ruchu w tunelu średnicowym i  na właśnie przebudowywanej Łodzi Fabrycznej. Według  ustalonego harmonogramu przez dworzec będzie przejeżdżać  sto dziewięć pociągów w ciągu doby: dwadzieścia osiem pociągów ŁKA, trzydzieści pięć pociągów PKP Intercity oraz czterdzieści sześć pociągów Przewozów Regionalnych.

Po zakończeniu prac dworzec Łódź Fabryczna będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów kolejowych w Polsce. Na drugim poziomie (16,5 metra pod ziemią) zostanie umiejscowiona stacja z czterema peronami i ośmioma torami, na poziomie pierwszym (8 metrów pod ziemią) znajdzie się dworzec kolejowy z poczekalnią i kasami. Przewidziano również blisko 1600 m2 powierzchni komercyjnej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2016 rok.

Wypracowany model ruchu zakłada, że Łódź Fabryczna obsłuży każdy rodzaj pociągów zasilanych z sieci trakcyjnej. Przepustowość nowego dworca będzie dużo większa niż starego. Przykładowo w 2008 roku z Łodzi Fabrycznej odjeżdżało do Warszawy średnio trzydzieści osiem pociągów dziennie, teraz takich połączeń, przygotowanych przez trzech różnych przewoźników, będzie aż czterdzieści pięć. „Wypracowaliśmy rozwiązania dotyczące wszystkich kwestii taborowych na nowym dworcu – powiedział Marszałek Województwa Łódzkiego Michał Stępień. – Dzięki temu pasażerowie – mieszkańcy Łodzi i województwa – będą mieli lepszy niż obecnie rozkład jazdy”.

„Na Łodzi Fabrycznej jest osiem torów. Podziemna stacja umożliwi wjazd składami wagonowymi i manewrowanie lokomotywami – dodał Wiceprezes Zarządu PKP PLK Andrzej Pawłowski. – Dla PKP Polskich Linii Kolejowych SA w przygotowaniu regulaminu stacji priorytetem jest obsługa jak największej liczby pociągów, oczywiście przy zachowaniu niezbędnych zasad bezpieczeństwa”.

Na Łódź Fabryczną wjadą wszystkie typy pociągów PKP Intercity, które obecnie kursują na trasie Łódź – Warszawa. Rozkład jazdy i ilość przejazdów zostanie dostosowania do wymagań przewoźnika oraz oczekiwań klientów. Na stację wjedzie też każdy typ elektrycznych zespołów trakcyjnych, na przykład Flirt. Model ruchu pociągów zapewni zakładane czasy jazdy z dworca Łódź Fabryczna do stacji docelowych, nie powodując wydłużenia czasu podróży.

 

Zdjęcie: PKP PLK

TAGI

Łódzka Kolej AglomeracyjnaPKP IntercityPKP PLKPrzewozy Regionalne

INNE Z KATEGORII "przewozy-pasazerskie"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: