Menu
Kolej na Światowe Dni Młodzieży

Kolej na Światowe Dni Młodzieży

2016-07-04

Trwają intensywne przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Grupa PKP we współpracy z lokalnymi przewoźnikami opracowała specjalny rozkład jazdy, zwiększyła przepustowość na najpopularniejszych liniach oraz zaplanowała dodatkowe kursy pociągów.

Różni przewoźnicy, jeden cel

W komunikacie prasowym prezes PKP SA Mirosław Pawłowski zaznaczył, że Grupa PKP ściśle współpracuje z przewoźnikami lokalnymi na trasach i dworcach kolejowych, a wszystko to w celu zagwarantowania pasażerom jak największego komfortu i bezpieczeństwa. „Nad sprawną obsługą Światowych Dni Młodzieży na kolei pracować będzie ponad dwanaście tysięcy osób, zarówno w bezpośrednim kontakcie z pasażerami, jak również na zapleczach technicznych, na torach, dworcach czy w dyspozyturach. Na miesiąc przed imprezą oceniam stan przygotowań kolei do obsługi Światowych Dni Młodzieży na 95 procent” – powiedział.

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą mieli do dyspozycji pociągi ogólnodostępne oraz składy zamówione przez poszczególne diecezje.

Przykładowo PKP Intercity uruchomi czterdzieści sześć dodatkowych pociągów dalekobieżnych do Krakowa i wydłuży trasy wybranych pociągów kursujących według aktualnie obowiązującego rozkładu jazdy. Pielgrzymów będą woziły nowoczesne pociągi zespolone oraz składy złożone ze zmodernizowanych lub nowych wagonów. Promocyjny karnet w cenie 149 złotych umożliwi skorzystanie z trzech przejazdów pociągami przewoźnika (w pociągach TLK oraz IC) w dowolnie wybranych relacjach. „Przygotowujemy się na zwiększony ruch podróżnych już około 20 lipca, kiedy to rozpoczynają się uroczystości w poszczególnych diecezjach. PKP Intercity dokłada starań, by jak najlepiej przygotować się do obsługi dużych grup pielgrzymów i indywidualnych pasażerów” – zapewnił Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Przewozy Regionalne zapewnią sześćdziesiąt dodatkowych połączeń, Koleje Wielkopolskie – siedemnaście, a Koleje Mazowieckie – dwadzieścia cztery. Przewozy Regionalne wprowadzą także ofertę biletów jedno-, trzy- i siedmiodniowych dla pielgrzymów podróżujących po aglomeracji krakowskiej i województwie małopolskim.

Tymczasem Łódzka Kolej Aglomeracyjna planuje zorganizować jedenaście dodatkowych pociągów (siedem do i cztery z Krakowa), które przewiozą blisko cztery i pół tysiąca osób. „Pomoc w zapewnieniu transportu pielgrzymów podczas Światowych Dni Młodzieży to dla Samorządu Województwa Łódzkiego i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej szczególne wyróżnienie – podkreślił marszałek województwa Witold Stępień. – Spółka z dużą uwagą przygotowuje się do tego wydarzenia. Pielgrzymi będą korzystać z nowoczesnych pociągów FLIRT3, wyposażonych m.in w klimatyzację, bezpłatne wifi, gniazdka elektryczne oraz szereg innych udogodnień zapewniających komfort podróży”.

Zamówienia na dodatkowe połączenia wciąż napływają, dlatego ostateczna liczba składów przeznaczonych do obsługi Światowych Dni Młodzieży może jeszcze ulec zmianie.

Zaplecze techniczne, infrastruktura i systemy informacji pasażerskiej

Poza zapewnieniem odpowiedniej liczby pociągów, równie ważne jest przygotowanie infrastruktury kolejowej, zaplecza technicznego oraz informacyjnego. PKP Polskie Linie Kolejowe SA zadbały o maksymalną przepustowość linii i bezpieczeństwo podróżnych. Wybrano stacje, na których będą się zatrzymywać pociągi z pielgrzymami, opracowano specjalne zasady ruchu kolejowego oraz korekty w rozkładzie jazdy, wyposażono zaplecze techniczne kolei w niezbędny sprzęt, pomocny przy usuwaniu awarii lub uszkodzeń sieci trakcyjnej.  Zabezpieczono także trzydzieści siedem lokomotyw osłonowych, trzysta trzydzieści pociągów technicznych oraz dodatkowych składów, pełniących funkcję rezerwy taborowej.

Wzmocniono zaplecze informacyjne. Na dworcach pielgrzymi znajdą informacje w języku angielskim, więcej pracowników będzie obsługiwało kasy biletowe, a na stacjach pojawią się konduktorzy z mobilnymi terminalami. Pod numerami  19 757 oraz +48 22 39 19 757 (dla połączeń międzynarodowych) uruchomiona zostanie infolinia kolejowa. Na dworcach pojawią się odpowiednie oznakowania, anglojęzyczni informatorzy oraz możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego on-line MIGAM. Kluczowe dworce będą ochraniane przez zwiększone patrole Straży Ochrony Kolei. W celu zapewnienia bezpieczeństwa przejazdów, kolej będzie współpracować z innymi służbami porządkowymi, m.in. Żandarmerią Wojskową, policją, ABW, Strażą Graniczną oraz Służbą Celną.

Kolej na Światowe Dni Młodzieży
Liczby

Dodatkowe pociągi Grupy PKP – 46
Dodatkowe pociągi przewoźników samorządowych – 290
Dodatkowi informatorzy na dworcach kolejowych – 200
Liczba lokomotyw osłonowych na szlakach – 37
Tabor techniczny (drezyny, pociągi sieciowe itp.) – 330

Najnowsze informacje na temat przygotowań kolei do Światowych Dni Młodzieży można znaleźć na stronie www.kolejsdm.pl.

Fot, źr: PKP PLK, PKP Intercity, ŁKA

TAGI

Koleje MazowieckieKoleje WielkopolskieŁódzka Kolej AglomeracyjnaPKP IntercityPKP PLKPKP SAPrzewozy Regionalne

INNE Z KATEGORII "przewozy-pasazerskie"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: