Menu
Inauguracja Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Inauguracja Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

2018-05-28

Poznańska Kolej Metropolitalna to system połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów, które biorą udział w projekcie. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej położone wzdłuż linii Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Poznańska Kolej Metropolitalna obejmie zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Oborniki i Szamotuły. Rolę organizatora PKM pełni Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a operatorem są Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu (pasażerów będą wozić nowoczesne, komfortowe składy). Funkcję koordynatora działań informacyjno-promocyjnych PKM powierzono Stowarzyszeniu Metropolia Poznań.

Uruchomienie PKM następować będzie etapami. Pierwsze połączenia w ramach systemu zaczną funkcjonować 10 czerwca 2018 r. na liniach Poznań – Jarocin, Poznań – Wągrowiec, Poznań – Nowy Tomyśl i Poznań – Grodzisk Wielkopolski. Zakończenie wdrażania projektu przewidziane jest na 2021 r. i uzależnione jest od zakończenia remontów poszczególnych linii kolejowych przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Założeniem PKM jest stworzenie mieszkańcom metropolii Poznań alternatywy dla indywidualnych połączeń samochodowych.

Poznańska Kolej Metropolitalna zainaugurowała działalność 25 maja na Dworcu Letnim w Poznaniu. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządów położonych wzdłuż wymienionych linii, a także reprezentanci gmin i powiatów usytuowanych wzdłuż kolejnych pięciu linii, na których połączenia w systemie PKM będą uruchamiane sukcesywnie do 2021 r. Byli też przedstawiciele spółek kolejowych i duża reprezentacja mediów. Uczestnicy spotkania wysłuchali trzech wystąpień – Wojciecha Jankowiaka, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, Jacka Jaśkowiaka, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Prezydenta Miasta Poznania, oraz Jana Grabkowskiego, Wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Starosty Poznańskiego.

Po wystąpieniach miała miejsce uroczystość wręczenia Olivierowi Romanowskiemu, sześciolatkowi z Wągrowca, specjalnego wyróżnienia za pracę zgłoszoną w konkursie na logo Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Nagrodę – voucher na bezpłatny przejazd pociągiem Kolei Wielkopolskich w kabinie z maszynistą – wręczył Włodzimierz Wilkanowicz, prezes Zarządu Kolei Wielkopolskich. Następnie uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z nowoczesnymi pociągami Kolei Wielkopolskich, które wozić będą pasażerów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Jednym ze składów goście pokonali trasę z Dworca Głównego do dworca Poznań Wschód i z powrotem.

INNE Z KATEGORII "przewozy-pasazerskie"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: