Menu
Dworzec Łódź Fabryczna już otwarty!

Dworzec Łódź Fabryczna już otwarty!

2016-12-12

W niedzielę 11 grudnia pierwsi pasażerowie skorzystali z nowego podziemnego dworca w centrum Łodzi. Wśród pasażerów inauguracyjnego pociągu Regio 11732 ze Skierniewic znalazła się także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

„Budujemy nowe centrum, które ma stać się wizytówką miasta – powiedziała w swoim przemówieniu. – Z dworca idzie energia, która mam nadzieję przełoży się na całe miasto. Ważne jest, aby powstał tunel, który da szansę na jeszcze lepsze skomunikowanie miasta wewnątrz i spowoduje, że ten węzeł multimodalny będzie również takim węzłem dla całej Polski”.

O potencjale Łodzi jako ogólnokrajowego węzła kolejowego mówił też Ireneusz Merchel, Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA. „Dziś Łódź Fabryczna otwiera się dla podróżnych – zauważył. – Ale już w listopadzie PKP PLK ogłosiły przetarg na budowę tunelu łączącego Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieńcem. Dopiero te dwie inwestycje pokażą możliwości Łódzkiego Węzła Kolejowego na kolejowej mapie Polski”.

Na nowej stacji zaplanowano kursowanie około stu trzydziestu składów na dobę. Pasażerowie będą mogli korzystać z czterech wygodnych peronów, które umieszczone są szesnaście metrów pod ziemią. Do każdego z nich dociera za sprawą szklanych panelów zamontowanych na dachu dociera światło słoneczne. Budowa multimodalnego dworca Łódź Fabryczna to największa tego typu inwestycja w Polsce, łącząca kolej, komunikację autobusową, miejską i ruch samochodowy. Rozpoczęła się w 2011 roku i kosztowała w sumie 1,75 mld złotych.

Łódź Fabryczna w liczbach:

 • Całkowita powierzchnia płyty w obszarze stacji i parkingu ma powierzchnię ok. 65 tys. metrów kwadratowych, co jest odpowiednikiem sześciu pełnowymiarowych boisk piłkarskich.
 • Budowa multimodalnego dworca Łódź Fabryczna to największa tego typu budowa w Polsce. Na jej potrzeby zaplanowano ok. 750 tys. m³ betonu – to trzy razy więcej niż np. przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.
 • Cały dworzec to trzy hale pokryte 10 tysiącami szklanych i metalowych paneli. Dzięki przeszklonym dachom światło słoneczne dotrze na perony, znajdujące się 16,5 m pod ziemią.
 • Na drugim poziomie, ulokowanym 16,5 metra pod ziemią, znajduje się stacja kolejowa z czterema peronami i ośmioma torami. Inwestycja w tunelu i na dworcu obejmowała montaż 12,5 km torów.
 • Grubość zewnętrznych ścian tunelu przekracza 1 m, natomiast płyty górnej sięga nawet 2,5 m.
 • Na pierwszym poziomie, 8 metrów pod ziemią, umieszczono dworzec kolejowy z poczekalnią i kasami.
 • Na dworcu znajduje się 37 tysięcy m2 podwieszanych sufitów, 4 tysiące szklanych ścian oraz 340 km kabli, które odpowiadają za prawidłowe działanie wszystkich instalacji.
 • Przewoźnicy na nowej podziemnej stacji Łódź Fabryczna wykonali już ponad sześćdziesiąt jazd testowych w dzień i w nocy.
 • Szczegółowe kontrole przeszły systemy i ponad 150 urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczne prowadzenie ruchu pociągów.

Fot. UMŁ

TAGI

Łódzka Kolej Aglomeracyjnanowe dworcePKP PLK

INNE Z KATEGORII "przewozy-pasazerskie"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry
grupa MTMrealizacja: