Menu
Coraz więcej pasażerów wybiera kolej

Coraz więcej pasażerów wybiera kolej


W pierwszym półroczu 2017 r. liczba pasażerów przekroczyła 150 mln. To najwyższy wynik osiągnięty przez ostatnie dziesięć lat. W każdym z miesięcy 2017 r. (z wyjątkiem lutego) liczba pasażerów wynosiła minimum 25 mln. Rok wcześniej statystycznie pociągami podróżowało 24,4 mln pasażerów miesięcznie.

Przez pierwsze sześć miesięcy 2017 r. z usług kolei skorzystały 153,32 mln pasażerów. Ostatnio zbliżony wynik udało się osiągnąć w pierwszym półroczu 2008 r., w którym to przewieziono ponad 145 mln pasażerów.

– Z danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że utrzymuje się pozytywny trend z poprzedniego roku. Pasażerowie wracają na kolej, co może cieszyć. Powodem do radości mogą być też poprawiające się wyniki przewozów towarowych – podkreśla Ignacy Góra, Prezes UTK.

– Bardzo się cieszę, że Polacy coraz częściej wybierają kolej. Po latach tendencji spadkowej obserwujemy wzrost zaufania pasażerów do przewoźników kolejowych, których oferta staje się coraz lepsza. Jestem przekonany, że dzieje się tak też dlatego, że poprawiamy stan infrastruktury, co pozwala skrócić czas i podnieść komfort podróży. Chcemy łączyć Polskę zarówno na kolejowych, jak i drogowych szlakach – dodaje minister Andrzej Adamczyk.

Dane z pierwszego półrocza 2017 r. w porównaniu z danymi z roku poprzedniego wskazują wzrost liczby pasażerów o 5,1%, a pracy przewozowej o 9,1 %. Większość przewoźników odnotowała przyrost liczby pasażerów: Koleje Małopolskie o 42%, Koleje Dolnośląskie o 27%, PKP Intercity o 15%, Koleje Mazowieckie o 6%, a Przewozy Regionalne o 4%. Największym wzrostem może pochwalić się jednak Łódzka Kolej Aglomeracyjna – ponad 50%.

W czerwcu 2017 r. liczba pasażerów i praca przewozowa były wyższe odpowiednio o 5,6% i 12,1% niż w czerwcu 2016 r. Na wynik wpływ miało duże zainteresowanie podróżami dalekobieżnymi, co przełożyło się również na wzrost średniej odległości przejazdu pasażera o 4 km do 70 km.

Statystyki znajdują się na stronie UTK w zakładce Przewozy pasażerskie.

Dodano: 2017-07-31 13:48:23

TAGI

Koleje DolnośląskieKoleje MałopolskieKoleje MazowieckieŁódzka Kolej AglomeracyjnaPKP IntercityPolregioPrzewozy RegionalneUrząd Transportu KolejowegoUTK

INNE Z KATEGORII "przewozy-pasazerskie"

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i zapisuje je na Twoim urządzeniu. Pozostając na stronie akceptujesz taki stan rzeczy.

akceptuję czytaj więcej
do góry
grupa MTMrealizacja: