Menu
Szlaban na ryzyko! XII edycja kampanii społecznej Bezpieczny przejazd

Szlaban na ryzyko! XII edycja kampanii społecznej Bezpieczny przejazd

2016-06-24

W poniedziałek 20 czerwca ruszyła dwunasta edycja kampanii „Bezpieczny przejazd. Szlaban na ryzyko!”. Jej nadrzędnym celem jest promowanie świadomości społecznej, edukowanie w zakresie bezpieczeństwa oraz ograniczenie liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. To jedna z dwustu inicjatyw PKP Polskich Linii Kolejowych SA na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Historia kampanii

Pierwsza edycja „Bezpiecznego przejazdu” odbyła się w 2005 roku. Początkowo PLK prowadziły kampanię tylko w miesiącach letnich, ale już w 2009 roku zapadała decyzja, że akcja będzie trwać cały rok. W tym samym czasie organizatorzy dołączyli do europejskiego projektu zrzeszającego kraje zajmujące się bezpieczeństwem na przejazdach kolejowo-drogowych. Po dziesięciu latach kampania przeszła gruntowny marketingowy lifting – zmieniono hasło, logotyp oraz sposób dotarcia do opinii publicznej (media społecznościowe) – jednak najważniejsze, czyli cel i misja, pozostały te same.

Szlaban na ryzyko!

XII edycja kampanii rozpoczęła się od debaty „Deklarujesz – nie respektujesz”, podczas której zwrócono uwagę na to, że przestrzeganie zasad jest dowodem dojrzałości oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Uczestnicząca w debacie Maria Rotkiel, psycholog i terapeuta poznawczo-behawioralny, zauważyła, że znajomość przepisów to nie wszystko. „Każdy kierowca i pieszy powinien mieć nie tylko wiedzę dotyczącą przepisów, ale także świadomość, że ich przestrzeganie do dowód odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne oraz innych. Przestrzeganie przepisów to deklaracja” – powiedziała.

Wypadki na przejazdach

Efekty kampanii i innych działań PLK na rzecz poprawy bezpieczeństwa z roku na rok są coraz bardziej widoczne. Stopniowo zmniejsza się liczba wypadków na przejazdach drogowo-kolejowych, co można uznać za olbrzymi sukces, niestety jednak do kolizji wciąż dochodzi i to najczęściej z winy kierowców lub pieszych.

W Polsce jest blisko trzynaście tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Od roku 2005 liczba wypadków na nich zmniejszyła o jedną trzecią (z 236 w 2005 roku do 155 w 2015 roku). Tymczasem od stycznia do marca 2016 roku doszło do czterdziestu wypadków i kolizji, w których zginęło osiemnaście osób – podobnie sytuacja wyglądała w roku ubiegłym. Przyczyną wypadków jest ignorowanie przepisów i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem, ignorowanie sygnalizacji ostrzegawczej i znaków STOP, omijanie zamkniętych półrogatek czy nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Wypadki na przejazdach i z udziałem pieszych (którzy wkraczają na tory w miejscach niedozwolonych) to niemalże 80% wszystkich wypadków na kolei – i prawie 100% ofiar.

Właśnie dlatego w swojej kampanii PLK podkreślają, jak istotna jest właściwa postawa i odpowiedzialność kierowców. „PKP Polskie Linie Kolejowe SA wciąż podnoszą poziom zabezpieczeń – to m.in. tysiąc pięćset zmodernizowanych przejazdów i zastępowanie skrzyżowań drogi i toru bezkolizyjnymi wiaduktami, współpraca z zarządcami dróg, by dojazdy do przejazdów były dobrze oznakowane. Jednak monitoring, który już działa na ponad tysiącu przejazdach kolejowo-drogowych potwierdza, że bezpieczeństwo zależy od właściwego zachowania kierowców, od respektowania zasad bezpieczeństwa” – powiedział Andrzej Pawłowski, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. eksploatacji PKP Polskich Linii Kolejowych.

Działania na rzecz bezpieczeństwa

Wśród stałych i corocznych działań kampanii „Bezpieczny przejazd” organizowane są między innymi: symulacje wypadków, konkursy, happeningi, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei, kampanie informacyjne w mediach, na plakatach i w ulotkach.

W dwunastej edycji organizatorzy zaplanowali:

 • Całoroczne akcje edukacyjne – prelekcje w przedszkolach i szkołach,
 • Projekt „Bezpieczny piątek”, czyli akcje edukacyjno-prewencyjne na przejazdach kolejowo-drogowych” i „dzikich przejściach”,
 • Projekt „Październik miesiącem edukacji” – jesienna intensyfikacja działań w placówkach edukacyjnych,
 • Nowe narzędzia dydaktyczne jako forma uatrakcyjnienia zajęć edukacyjnych, np. gry planszowe,
 • Konkursy: (dla dzieci) na zaprojektowanie i nazwę maskotki kampanii, (dla młodzieży) na stworzenie komiksu oraz nakręcenie spotu,
 • Współpraca z youtuberami i vlogerami – krótkie formy multimedialne kierowane do młodzieży,
 • Akcje ulotkowe z udziałem Straży Ochrony Kolei na przejazdach kolejowo-drogowych oraz „dzikich przejściach”,
 • Briefingi prasowe z udziałem mediów lokalnych, przy wsparciu władz i samorządów lokalnych i lokalnych społeczności, szereg działań realizowanych w krótkim czasie w newralgicznych miejscach, tzw. czarnych punktach),
 • Wojewódzkie konferencje prasowe na temat bezpieczeństwa,
 • Realizacja akcji informacyjnej (ulotki, warsztaty) dla pracowników firm posiadających duże floty samochodowe,
 • Współpraca ze szkołami nauki jazdy oraz WORDami w celu wzmocnienia edukacji dot. bezpieczeństwa na terenach kolejowych,
 • Promocja przekazu kampanii podczas lokalnych wydarzeń kulturalnych,
 • Kampania medialna: spoty telewizyjne i radiowe, Internet, outdoor (kampania citylight, billboardy, banery, tablice promocyjne).

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.

 

Fot, źr: PKP PLK, bezpieczny-przejazd.pl

TAGI

PKP PLK

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry