Menu
Stacja Muzeum- spotkanie z Michałem Bisem

Stacja Muzeum- spotkanie z Michałem Bisem

2019-03-27

10 kwietnia 2019 r. o godz.  18:00  Stacja Muzeum przy ul. Towarowej 3 w Warszawie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego pt.  „Pochwała z Bejrutu” oraz spotkanie z jego autorem Michałem Bisem. Poznamy historię polskich lokomotyw wyprodukowanych w latach 70. XX wieku w Poznaniu i zakupionych przez Koleje Libańskie.

„Pochwała z Bejrutu” jest opowieścią o historii lokomotyw spalinowych serii SP45/SU45 produkowanych w latach 1970–1976 w Zakładach Metalowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Lokomotywy uważane są  za legendę polskiego przemysłu kolejowego. Opisane zostały szerzej w wydawnictwie Kolpress zatytułowanym „Lokomotywy spalinowe produkcji HCP”. Michał Bis prace nad filmem rozpoczął w 2012 r. Prezentuje w nim losy trzech lokomotyw eksploatowanych przez Koleje Libańskie. Spalinowozy do Libanu wyjechały z Polski w 1976 r. Polskie pojazdy przetrwały wojnę domową w Libanie i były tam użytkowane do 1997 r. Przez następne 20 lat uznawano je za zaginione. Odnalazł je autor filmu i wykorzystał na potrzeby swojego dokumentu. W 2015 r. poleciał do stolicy Libanu, gdzie otrzymał zgodę na poruszanie się po terenach kolejowych i filmowanie lokomotyw. Obecnie maszyny znajdują się na terenie bazy wojskowej w Bejrucie. Film jest zapisem losów lokomotyw od momentu ich transportu z Polski do Libanu, do czasów współczesnych.

Michał Bis jest pasjonatem kolei. Od lat podróżuje i fotografuje pociągi w Polsce i za granicą. W 2011 r. nakręcił krótkometrażowy film pt. „Złote GodyEU06”, zrealizowany z okazji jubileuszu 50-lecia lokomotyw EU06 w Polsce. Za produkt otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmów kolejowych „Railfilm” w Austrii. Obecnie przygotowuje się, zbierając fundusze, do filmowego zapisu historii kolejnej serii lokomotyw.

Premierowy pokaz filmu „Pochwała z Bejrutu” odbył się 24 września 2018 r. w AGH w Krakowie, której Michał Bis jest absolwentem.

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry