Menu
Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną Stacji Muzeum

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną Stacji Muzeum

2016-07-14

W konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla Stacji Muzeum pierwsze miejsce zdobyła firma FORUM ARCHITEKCI Sp. z o.o. Stacja Muzeum będzie nową instytucją kultury, powołaną w miejsce zlikwidowanego wcześniej Muzeum Kolejnictwa, jej siedziba powstanie na warszawskich Odolanach.

Konkurs organizowany przez PKP SA przyciągnął wielu zainteresowanych. Ostatecznie decyzją Sądu Konkursowego i Kierownika Zamawiającego przyznano trzy główne nagrody oraz trzy wyróżnienia. Zwycięska koncepcja posłuży jako podstawa podczas projektowania Stacji Muzeum. Autorzy projektu, czyli firma FORUM ARCHITEKCJI, otrzymają nagrodę w wysokości 120 tys. złotych netto i zostaną zaproszeni do negocjacji na opracowanie dokumentacji projektowej. Kolejne miejsca na podium mogą liczyć na nagrody w wysokości odpowiednio 80 tys. złotych i 50 tys. złotych, także wyróżnieni otrzymają po 50 tys. złotych.

Stacja Muzeum będzie nowym miejscem na mapie Warszawy. Inwestycja zakłada udostępnienie społeczności lokalnej oraz zwiedzającym z kraju i zagranicy zamkniętych do tej pory terenów kolejowych na Odolanach. Przedsięwzięcie będzie finansowane przez PKP SA oraz samorząd województwa mazowieckiego.

„Nowa lokalizacja Stacji Muzeum pozwoli nie tylko na stworzenie nowoczesnej placówki kulturalnej, ale także przyczyni się do ożywienia niezagospodarowanej dotychczas części Warszawy – zauważył Prezes Zarządu PKP SA Mirosław Pawłowski. – Udostępniamy grunty, które mają bardzo duży potencjał. Zostanie on wreszcie należycie wykorzystany. Jest to jeden z najszerzej zakrojonych projektów, które realizujemy we współpracy z władzami samorządowymi”.

„Gratuluję firmie, która stworzyła projekt łączący funkcjonalność terenów typowo kolejowych z możliwością stworzenia przestrzeni rekreacyjnej – powiedziała Agnieszka Kuźmińska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego. – Stacja Muzeum to jedna z naszych najważniejszych instytucji kultury, a teraz będzie też jedną z najnowocześniejszych. Dotychczasowe zbiory Muzeum Kolejnictwa zasługują nie tylko na odpowiednią lokalizację, ale przede wszystkim na to, by mogły być w pełni podziwiane”.

Prace konkursowe można oglądać w pawilonie wystawienniczym SARP. Wystawa czynna jest od 10:00 do 16:00 w dniach 12-17 lipca 2016 r. Ponadto, 15 lipca o godz. 12:00, odbędzie się otwarta dyskusja pokonkursowa.

Nagroda I:

Nagroda II:

Nagroda III:

Informacje dotyczące wyników konkursu:

 • I Nagroda: FORUM ARCHITEKCI Sp. z o.o.
 • II Nagroda: Studio Archico Sp. Z o.o., Sp. K
 • III Nagroda: JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé S.C.
 • Wyróżnienie I stopnia: Tomasz Burno, Piotr Dynowski, Tomasz Birezowski
 • Wyróżnienie II stopnia: Pracownia architektury i urbanistyki FBT Sp. z o.o.
 • Wyróżnienie III stopnia: STELMACH i PARTNERZY BIURO ARCHITEKTONICZNE Sp. z o.o.

Źródło: PKP SA

TAGI

PKP SA

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry