Menu
Pierwsza w Europie inwestycja CEF zakończona

Pierwsza w Europie inwestycja CEF zakończona

2016-07-05

PKP Polskie Linie Kolejowe SA właśnie sfinalizowały projekt pn. „Poprawa bezpieczeństwa na Centralnej Magistrali Kolejowej poprzez likwidację przejazdów w poziomie szyn w km 127 i 147 oraz budowę skrzyżowań dwupoziomowych”. To pierwszy europejski projekt zakończony w ramach finansowania CEF.

CEF („Łącząc Europę”) jest nowym instrumentem finansowym, wspierającym rozwój trzech obszarów: sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej. Fundusze pochodzące z programu są przydzielane są za pomocą specjalnie organizowanych konkursów. W pierwszej puli konkursowej wybrano dziewięć projektów, w tym siedem przedstawionych przez PKP Polskie Linie Kolejowe (pisaliśmy o tym tutaj). Jednym z nich była wspomniana wyżej poprawa bezpieczeństwa Centralnej Magistrali Kolejowej.

Inwestycja jest częścią globalnego projektu, skupiającego się na modernizacji linii kolejowej E65 (fragment korytarza sieci bazowej Bałtyk – Adriatyk). Środki unijne przeznaczono na likwidację dwóch przejazdów i budowę dwóch wiaduktów drogowych (pierwszego na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Katowice na przecięciu linii z drogą rejonową nr 395, drugiego na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Katowice na przecięciu linii z drogą lokalną nr 002220). W efekcie zwiększono bezpieczeństwo, wykluczono ryzyko kolizji pojazdu drogowego z kolejowym, zmniejszono koszty eksploatacji oraz poprawiono przepustowość linii (po modernizacji pociągi na tej trasie mogą osiągać prędkość powyżej 160 km/h, a na odcinku Olszamowice – Włoszczowa Północna nawet 200 km/h).

 „To pierwszy zakończony projekt CEF w PLK, ale także w Europie. Jest ważny, bo pozwolił na zwiększenie bezpieczeństwa i podwyższenie prędkości do 200 km/h na ważnej linii CMK. Kolejne projekty, uzyskane z pierwszego i drugiego naboru Instrument CEF zamierzamy również sprawnie i terminowo zrealizować” – powiedział prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 17,51 mln złotych, z czego Unia Europejska zapewniła 14,9 mln złotych.

Obecnie trwa ocena projektów zgłoszonych do drugiego naboru w konkursie CEF. (Pisaliśmy o tym tutaj). Beneficjentami rekomendowanymi przez Komisję Europejską są: PKP Polskie Linie Kolejowe SA (dziesięć projektów), Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (jeden projekt), Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA (trzy projekty), Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (jeden projekt) oraz Cargotor Sp. z o. o. (jeden projekt). Propozycja Komisji Europejskiej wymaga jeszcze akceptacji państw członkowskich w ramach Komitetu CEF.

 

Fot: PKP PLK

TAGI

CEFCUPTinfrastrukturaPKP PLK

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry