Menu
Parowozownia w Wolsztynie przekształci się w instytucję kultury

Parowozownia w Wolsztynie przekształci się w instytucję kultury

2016-06-30

Wczoraj (29.06) Prezes zarządu PKP CARGO Maciej Libiszewski oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Wolsztyńskiego i Miasta Wolsztyn podpisali umowę, dzięki której na bazie Parowozowni Wolsztyn powstanie instytucja kultury – jej działalność będzie finansowana przez wszystkich współzałożycieli.

Parowozownia liczy sobie już ponad sto lat. Pod opiekę PKP CARGO obiekt trafił w 2003 roku, od tego czasu spółka dokonała wielu napraw parowozów, odbudowała składy historycznych wagonów oraz odrestaurowała maszyny, urządzenia i narzędzia, wykorzystywane na kolei.

Po tym, jak parowozownia zyska status instytucji kultury, wznowione zostaną kursy pociągów prowadzonych przez wolsztyńskie parowozy. „Zależy nam na pielęgnowaniu dziedzictwa techniki kolejowej i promowaniu tradycji polskiego kolejnictwa – podkreślił prezes Maciej Libiszewski. – Temu celowi ma służyć utworzenie instytucji kultury w wolsztyńskiej parowozowni. Jestem usatysfakcjonowany, że nasza inicjatywa zakończyła się sukcesem, ponieważ taka formuła jest dobrym rozwiązaniem z perspektywy interesów PKP CARGO. Umożliwi ona jednocześnie dalsze funkcjonowanie i rozwój parowozowni”.

Utworzenie instytucji kultury w Wolsztynie nie jest pierwszą inicjatywą PKP CARGO na rzecz pielęgnowania dziedzictwa kolejowego w kraju. Spółka pełni rolę mecenasa zabytków techniki kolejowej – od lat utrzymuje historyczny tabor w małopolskiej Chabówce i wielkopolskim Wolsztynie, a także organizuje imprezy kolejowe „Parady Parowozów” oraz „Parowozjady”. Oba wydarzenia cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

 

Fot, źr: PKP CARGO

TAGI

PKP CARGO

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry