Parowozownia w Wolsztynie przekształci się w instytucję kultury
2016-06-30Wczoraj (29.06) Prezes zarządu PKP CARGO Maciej Libiszewski oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Wolsztyńskiego i Miasta Wolsztyn podpisali umowę, dzięki której na bazie Parowozowni Wolsztyn powstanie instytucja kultury – jej działalność będzie finansowana przez wszystkich współzałożycieli.
Parowozownia liczy sobie już ponad sto lat. Pod opiekę PKP CARGO obiekt trafił w 2003 roku, od tego czasu spółka dokonała wielu napraw parowozów, odbudowała składy historycznych wagonów oraz odrestaurowała maszyny, urządzenia i narzędzia, wykorzystywane na kolei.
Po tym, jak parowozownia zyska status instytucji kultury, wznowione zostaną kursy pociągów prowadzonych przez wolsztyńskie parowozy. „Zależy nam na pielęgnowaniu dziedzictwa techniki kolejowej i promowaniu tradycji polskiego kolejnictwa – podkreślił prezes Maciej Libiszewski. – Temu celowi ma służyć utworzenie instytucji kultury w wolsztyńskiej parowozowni. Jestem usatysfakcjonowany, że nasza inicjatywa zakończyła się sukcesem, ponieważ taka formuła jest dobrym rozwiązaniem z perspektywy interesów PKP CARGO. Umożliwi ona jednocześnie dalsze funkcjonowanie i rozwój parowozowni”.
Utworzenie instytucji kultury w Wolsztynie nie jest pierwszą inicjatywą PKP CARGO na rzecz pielęgnowania dziedzictwa kolejowego w kraju. Spółka pełni rolę mecenasa zabytków techniki kolejowej – od lat utrzymuje historyczny tabor w małopolskiej Chabówce i wielkopolskim Wolsztynie, a także organizuje imprezy kolejowe „Parady Parowozów” oraz „Parowozjady”. Oba wydarzenia cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.
Fot, źr: PKP CARGO