Menu
Minister Kwieciński na Kongresie Polska Wielki Projekt

Minister Kwieciński na Kongresie Polska Wielki Projekt

2018-05-21

Na Kongresie Polska Wielki Projekt minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński stwierdził, że polska droga do dobrobytu nie jest i nie może być drogą pozbawioną idei, a rozwój bez solidarności jest ścieżką donikąd.

Minister Jerzy Kwieciński wziął udział w Kongresie Polska Wielki Projekt. W panelu na temat ambicji nowoczesnego państwa we współczesnych procesach gospodarczych dyskutował ze Zbigniewem Jagiełło (prezes PKO BP), Marcinem Chludzińskim (prezes ARP), Marcinem Nowackim (wiceprezes ZPP), Tomaszem Janikiem (prezes PTG) i Andrzejem Goździkowskim (prezes Cedrob).

Polska nie jest wyłącznie projektem biznesowym. A polska droga do dobrobytu nie jest i nie może być drogą pozbawioną idei. Zatem jako społeczeństwo doświadczamy rozwoju, ale rozwój bez solidarności jest ścieżką donikąd – przekonywał minister Kwieciński.

Minister zwracał uwagę, że według danych Eurostatu w Polsce wynagrodzenia pracowników (brutto) stanowią zaledwie 38 proc. PKB. To jeden z najniższych wyników w UE, najgorszy wśród dziesięciu krajów, które razem z Polską wstępowały do UE, 9 pp. poniżej unijnej średniej i 13–14 pp. mniej niż w krajach takich jak Niemcy czy Francja.

– Rekordy bije się w sporcie. A gospodarka to nie sport. Nie chcę powiedzieć, że wzrost PKB na poziomie 5,1 proc. mnie nie cieszy. Ale naprawdę dumny będę, gdy rekordy zaczną padać w polskich domach – dodał minister Kwieciński.

Podkreślił, że w latach 2008–2015 płace Polaków wzrosły realnie o niecałe 20 proc., przeciętnie 2 proc. rocznie. Za to pod koniec 2017 r. płace rosły już w tempie około 7 proc. w skali roku. Do tego różnice w wynagrodzeniach między branżami maleją najszybciej od 10 lat. Oznacza to, że pracownik w fabryce samochodów, pediatra, właściciel kiosku, nauczyciel czy sprzedawca zaczynają nareszcie zarabiać podobnie. W efekcie, jak podają analitycy w raporcie Nielsena, aż 70 proc. Polaków deklaruje, że jest zadowolona ze swoich finansów.

– Owszem, można pobić rekord kraju w sprincie, a mimo to nie zdobyć medalu. Polska niewątpliwie w gospodarce bije obecnie rekord za rekordem i to samo w sobie jest sukcesem. Ale czy Polacy tego oczekują od rządu? Po tylu trudnych latach pytają raczej, gdzie znaleźć dobrą pracę za godne wynagrodzenie, w pobliżu miejsca, gdzie mieszkają. Wyniki gospodarcze same w sobie nie mogą być celem. Są drogą do celu – zakończył minister Kwieciński.

Kongres, organizowany w Warszawie po raz ósmy, jest okazją do dyskusji o gospodarce, kulturze, ekonomii i społeczeństwie. Biorą w nim udział ludzie kultury, dziennikarze, naukowcy czy politycy. Wśród zagranicznych gości tym razem na kongresie pojawią się m.in. laureat nagrody Nobla z 2011 r. prof. Thomas Sargent, a także niemiecki filozof, publicysta i eseista prof. Peter Sloterdijk. Kongres trwa do niedzieli. Organizatorzy co roku zapraszają uczestników do debaty nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach.

 

Fot. Polska Wielki Projekt

 

 

TAGI

Jerzy KwiecińskiMinisterstwo Inwestycji i Rozwoju

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry