Menu
Łódzkie metro, czyli tunel pomiędzy Łodzią Fabryczną a Łodzią Kaliską i Żabieńcem

Łódzkie metro, czyli tunel pomiędzy Łodzią Fabryczną a Łodzią Kaliską i Żabieńcem

2016-05-20

Zarząd PKP PLK podjął decyzję o budowie podziemnego tunelu, który w przyszłości połączy Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską oraz dworcem na Żabieńcu. Według lokalnego samorządu i mieszkańców Łodzi tunel pomoże wyeliminować niewydolność węzła kolejowego, rozbudować system Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz stworzyć wygodną siatkę ogólnopolskich połączeń. W tunelu powstaną stacje pośrednie, pierwsza z nich zlokalizowana w rejonie skrzyżowania ulic Zachodniej, Kościuszki i Zielonej (stacja Łódź Centralna), druga – w okolicy Ogrodowej, Karskiego i Drewnowskiej (Łódź Manufaktura).

Jak zauważyła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, dzięki takiemu rozwiązaniu ŁKA będzie mogła usprawnić komunikację w centrum miasta i zaktywizować Śródmieście. Z kolei Marcin Mochocki, dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP PLK, podkreślił, że spółka chce wybudować tunel zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i pasażerów podróżujących pociągami aglomeracyjnymi w regionie. „Szukamy najlepszych rozwiązań, również finansowych, dla przeprowadzenia tej inwestycji. Przygotowując się do niej, uwzględniamy wszystkie wymagania inżynieryjne, środowiskowe i związane z ochroną konserwatorską na jakie natrafimy budując tunel i stacje pod centrum Łodzi. Chcemy, by był to impuls dla rozwoju kolejowych połączeń aglomeracyjnych w regionie oraz dla rozwoju miasta” – powiedział.

Prace oceniające wykonalność projektu mają zakończyć się w tym roku. Wtedy zostanie ogłoszony przetarg na inwestycję w formule „zaprojektuj i buduj”. Część dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, hydroekologicznej oraz technicznej została już zebrana w 2015 roku. Tunel średnicowy będzie wspólną inwestycją PKP PLK, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Łodzi. Koszty inwestycji oszacowano na 2 mld złotych z czego aż 85% może pochodzić z dofinansowania unijnego.

 

Zdjęcie: Urząd Miasta Łódź

TAGI

Łódzka Kolej AglomeracyjnaPKP PLK

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry