Menu
Konferencja nt. nowoczesnego systemu poboru opłat za transport

Konferencja nt. nowoczesnego systemu poboru opłat za transport

2018-05-07

Patronat Raportu Kolejowego


Województwo pomorskie przygotowuje się do wdrożenia największego jak dotąd w Polsce zintegrowanego systemu poboru opłat za przejazdy transportem publicznym. Jeszcze w tym roku rozpoczną się testy systemu. A już 10 maja zaplanowano konferencję oficjalnie inaugurującą projekt. „Raport Kolejowy” objął konferencję swoim patronatem.

Jednolity dla całego województwa, wielofunkcyjny system informacji pasażerskiej (planer podróży) oraz jednolity system poboru opłat. Na tych filarach ma się opierać projekt Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności (PZUM), który przygotowują do wdrożenia samorządy województwa pomorskiego poprzez swoją spółkę InnoBaltica. W początkowej fazie w projekcie uczestniczyć będą przewoźnicy kolejowi (trójmiejska SKM oraz Przewozy Regionalne), organizatorzy komunikacji miejskiej z terenu Pomorza, a także Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych (operator Żuławskiej Kolei Dojazdowej). Projekt ma nbyć kompatybilny z wdrażanym przez Grupę PKP kolejowym Wspólnym Biletem.

Pierwszy tak duży projekt w Polsce

– Jest to jak dotąd największy tego rodzaju projekt wprowadzany w skali kraju. System ma być otwarty na rozbudowę: zarówno na objęcie nim np. przewoźników prywatnych, jak i na rozszerzenie jego funkcji o inne płatności, niezwiązane z transportem publicznym. Mam nadzieję, że system przyczyni się do zacieśnienia współpracy między emitentami biletów w zakresie wspólnych rozwiązań biletowo-taryfowych. Cieszę się z faktu, że Pomorze będzie liderem w zakresie wprowadzania tego systemu na tak dużą skalę, obejmującą całe województwo. Będziemy dumni, jeśli nasz projekt stanowić będzie w przyszłości wzór dla projektów wdrażanych w innych regionach – mówi Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego.

Jedną z kluczowych funkcji systemu ma być możliwość wyboru najkorzystniejszej ceny za przejazd (podpowiedzi podróżnemu).

– Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę obecne realia funkcjonowania transportu publicznego na Pomorzu. Mnogość systemów taryfowych, zarówno w komunikacji miejskiej, jak i regionalnej oraz kolejowej często powoduje dezorientację podróżnych i może stanowić czynnik zniechęcający do transportu publicznego – mówi Tomasz Pałaszewski, prezes Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu (SET).

Zmieni się też sposób zakupu biletu. Nie od razu, ale metodą ewolucyjną, stopniowo wycofywane będą tradycyjne papierowe bilety.

– Ich funkcję zastąpi kilka innych sposobów płatności, m.in. poprzez kartę płatniczą, aplikację na urządzenia mobilne, bilet z kodem QR lub specjalną kartę ultralight będącą rodzajem „elektronicznego portfela”. Nowością dla pasażerów będzie konieczność „odbijania się” na specjalnych czytnikach, czyli rejestrowania obecności w pojeździe. Rozliczanie za podróż nie będzie następowało od razu, ale w cyklach dobowych, a także miesięcznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa będzie optymalizacja opłat za przejazdy. System sam przeliczy, czy pasażerowi bardziej opłaca się kilka biletów jednorazowych czy np. jeden dobowy – mówi Krzysztof Rudziński, prezes spółki InnoBaltica.

Dzięki współpracy w ramach projektu Interconnect (w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk), system będzie kompatybilny z analogicznymi systemami funkcjonującymi w innych państwach.

– Współfinansowany ze środków UE projekt Interconnect to pionierska inicjatywa regionów, miast i instytucji naukowo-badawczych sześciu państw, której celem jest zapewnienie 9 mln mieszkańców i turystów wygodnej alternatywy podróżowania. Stoimy na stanowisku, że aktualną ofertę publicznego transportu zbiorowego w regionach nadmorskich Polski, Litwy, Szwecji, Danii i Niemiec należy dostosować do stale rosnących aspiracji naszych społeczności w sferze dostępu do usług mobilności, dogodności połączeń i łatwości przemieszczania się – mówi dr Wiktor Szydarowski, kierownik projektu Interconnect, Region Blekinge (Szwecja). – Poprzez pilotaż konkretnych rozwiązań zależy nam na doprowadzeniu do sytuacji, gdy potencjalny pasażer nie będzie głowił się nad tym, kto jest przewoźnikiem, u kogo nabyć bilety, w jakiej taryfie i jak za nie zapłacić – bez względu na to, ile przesiadek do celu podróży będzie go czekać. Dotyczy to także podróży między naszymi regionami, na przykład za pośrednictwem linii promowych. Jednocześnie interesuje nas możliwość ściślejszej międzynarodowej współpracy instytucji zarządzających transportem zbiorowym w naszej części Europy, tak by wypracowane przez nas pomysły oddziaływały na politykę rozwoju regionalnego. Lepsza oferta publicznego transportu zbiorowego to więcej turystów, bardziej chłonne i atrakcyjne rynki pracy, jak i szanse na internacjonalizację naszych gospodarek i systemu szkolnictwa poprzez nowe inwestycje oraz wymianę pracowników i studentów.

Zapraszamy na konferencję inaugurującą projekt

Pełne wdrożenie projektu jest planowane na 2020 r. Jeszcze w tym roku rozpocznie się pilotażowe wdrażanie projektu w kilku miastach regionu: w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Starogardzie Gdańskim. Natomiast oficjalną inaugurację projektu zaplanowano na 10 maja br. Tego dnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbędzie się konferencja „Wspólny bilet w komunikacji publicznej – doświadczenia i perspektywy wdrożenia”, która będzie połączona z inauguracją projektu. Konferencję organizuje Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu. Udział w konferencji jest bezpłatny, konieczna jest jednak rejestracja poprzez stronę internetową www.wspolny-bilet.pl, na tej stronie znajduje się również więcej informacji nt. konferencji.

TAGI

PKP Szybka Kolej MiejskaWspólny Bilet

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry