Menu
Kolej na świecie: niewidzialny pociąg

Kolej na świecie: niewidzialny pociąg

2016-05-23

Za koncepcją „niewidzialnego pociągu” stoi japońska architekt, Kazuyo Seijma, zdobywczyni prestiżowej nagrody Pritzkera. Do tej pory Sejima współpracowała głównie z firmą SANAA, dla której przygotowała między innymi budynki Rolex Learning Centre w Szwajcarii czy Lens-Louvre we Francji. Tym razem jednak na zlecenie Seibu Group podjęła się odświeżenia designu podmiejskich pociągów z serii Red Arrow.

Zadaniem pani architekt było zaaranżowanie zewnętrznej i wewnętrznej wizualizacji składów. Zaprezentowany projekt „niewidzialnego pociągu”, jak wszystkie zresztą prace Kazuyo, charakteryzuje się czystością, geometryzacją i nowoczesnym designem. Z zewnątrz pociąg  ma mieć na wpół przezroczystą, lustrzaną powierzchnię, która umożliwi mu wtopienie się zarówno w urbanistyczny krajobraz Tokio, jak i podmiejskie, górzyste pejzaże. „Pomyślałam, że to byłoby coś wspaniałego, gdyby wygląd pociągu mógł korespondować ze zmieniającym się otoczeniem” – wyjaśniła Kazuyo Seijima.

Zaprojektowane przez nią „niewidzialne pociągi” mają wyjechać na tory już w 2018 roku.

 

Zdjęcie: Dezee

TAGI

kolej na świecie

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry