Menu
39. rocznica Lubelskiego Lipca'80

39. rocznica Lubelskiego Lipca'80

2019-07-22

Nie można już było dłużej tolerować bezprawia ówczesnej władzy, która fundowała pracownikom niegodziwe warunki pracy. To właśnie 39 lat temu doszło na Lubelszczyźnie do fali strajków w wielu zakładach pracy, a symbolem Lubelskiego Lipca stał się strajk kolejarzy. W minioną niedzielę, 14 lipca, kolejarze spotkali się w Lublinie, aby upamiętnić te dramatyczne wydarzenia.

Lubelski lipiec zapoczątkował przyszłe strajki na Pomorzu, do jakich doszło w Gdańsku w sierpniu 1980 roku. Niewątpliwie te wszystkie wydarzenia doprowadziły do powstania w Polsce ruchu robotniczego, który w niedługim czasie przeistoczył się w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.     

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się tuż po godzinie 9.00 na placu przed dworcem głównym PKP w Lublinie, gdzie znamienici goście, m.in. Krzysztof Mamiński – Prezes Zarządu PKP S.A., Mirosław Oleszczuk - szef „Solidarności” we Wschodnim Zakładzie Spółki PKP Cargo oraz Katarzyna Kucharek – Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP, przypominali o strajkach kolejarzy sprzed prawie 40 lat. Następnie odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników 39. rocznicy strajków, w którym padły choćby takie słowa: Z Lublina popłynął wyraźny sygnał, że przełamanie monopolu władz jest możliwe.  Odczytano też list premiera Mateusz Morawieckiego.

- Organizujemy te obchody po to, aby dopominać się godnego miejsca w historii, bo było to wielkie wydarzenie - mówił Mirosław Oleszczuk, szef „Solidarności” we Wschodnim Zakładzie Spółki PKP Cargo.

- Jako przedstawicielka młodszego pokolenia kolejarzy dążę do dbania o pamięć, tradycję i historię, więc możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu jak 39. rocznica Lubelskiego Lipca, niesie za sobą nie tylko wiele emocji i wzruszenia, ale jest żywą lekcją historii, o której należy przypominać nie tylko od święta – komentowała Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP.   

TAGI

Fundacja Grupy PKPKrzysztof MamińskiPKP SA

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry