Menu
150 lat istnienia kolei w Słupsku

150 lat istnienia kolei w Słupsku

2019-07-22

W tym roku mija dokładnie 150 lat od momentu uruchomienia pierwszego połączenia kolejowego od strony Koszalina do Słupska, co miało miejsce 1 lipca 1869 roku. Fundacja Grupy PKP patronowała tegorocznym wydarzeniom w związku z uroczystym jubileuszem w Słupsku. Zapraszamy do przeczytania naszej relacji.

Słupscy kolejarze działający w Międzyzakładowym Kole Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP przy Węźle PKP Słupsk postanowili godnie upamiętnić 150-lecie uruchomienia pierwszej linii kolejowej w swoim mieście. Główne atrakcje tegorocznych obchodów odbyły się w ciągu dwóch lipcowych dni. 5 lipca miała miejsce konferencja, podczas której można było poszerzyć swoją wiedzę na temat historii kolei w regionie. Kolej słupska ma już długą i bardzo ciekawą historię. Tego dnia poruszono następujące zagadnienia:

 • Trochę historii. Jak to było z narodzinami kolei.
 • Historia kolei na ziemi słupskiej.
 • Kolej na odbudowę Niepodległej.
 • Ernest Malinowski – budowniczy transandyjskiej kolei.
 • Izba Historii Kolei w Słupsku.
 • Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Słupsku.
 • Budowa transportowego węzła integracyjnego w Ustce.
 • Modernizacja linii kolejowej Słupsk – Gdynia.
 • Prezentacja Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej.

Kolejnego dnia, czyli 6 lipca, organizatorzy przygotowali piknik kolejowy pod nazwą „Imieniny ulicy Kolejowej w Słupsku”, który z kolejarską werwą wystartował punktualnie o godzinie 10.00! Mimo deszczowej pogody wydarzenie przyciągnęło dużo osób. Można było odwiedzić Izbę Historii Kolei w Słupsku, pójść na strzelnicę do II LO i spędzić czas przy stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, miasta Ustki i gminy Kobylnica. Zwiedzający mieli okazję także zobaczyć w Izbie Historii Kolei bezcenne pamiątki, przybić pamiątkowe pieczątki, wpisać się do księgi pamiątkowej oraz zrobić zdjęcia w czapkach kolejowych. Zorganizowano konkursy dla dzieci, w których nagrodami były m.in. książeczki Fundacji Grupy PKP - „Beni uczy bezpieczeństwa”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku zorganizowała konkursy z historii słupskiej kolei, czytanie przez dzieci wiersza Juliana Tuwima - „Lokomotywa” oraz zapoznały najmłodszych uczestników pikniku z książeczką.

TAGI

Fundacja Grupy PKP

INNE Z KATEGORII "polecamy"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry