Menu
Zmiana czasu na kolei

Zmiana czasu na kolei

2018-03-23

W nocy z sobotę na niedzielę (24 na 25 marca) nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. W noc przejściową będzie kursować 18 pociągów PKP Intercity. Składy dotrą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem. Pamiętajmy o przesunięciu wskazówek zegarów o godzinę do przodu z 02.00 na 03.00.

Jak co roku w ostatnią niedzielę marca następuje zmiana czasu na letni. W noc przejściową 18 składów PKP Intercity będzie w trasie. Zmiana czasu z zimowego na letni nie wpłynie na ich czas przejazdu.

Pociągi dojadą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem pomimo teoretycznego godzinnego opóźnienia. Przykładem jest skład IC Pogoria relacji Katowice – Gdynia Główna, który w noc przejściową wyjedzie ze stacji Łódź Chojny o godz. 1:58 czasu zimowego, a przyjedzie na stację Pabianice o godz. 3:14 czasu letniego. Drużyny konduktorskie obsługujące pociągi nocne będą informować pasażerów o zmianie czasu.

W Polsce zmiany czasu są regulowane rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021 (Dz.U. 2016 poz. 1833). Czas letni będzie obowiązywać do ostatniej niedzieli października br. Jednak możliwe, że jutrzejsza zmiana czasu będzie ostatnią – posłowie planują zlikwidowanie rozróżnienia na czas letni i zimowy.

– Jesteśmy o krok od tego, by przegłosować projekt likwidacji zmiany czasu. Na komisji poparły go wszystkie kluby, teraz wszystko zależy od dobrej woli marszałka Sejmu, abyśmy mogli przejść do drugiego czytania i go przegłosować – mówił w środę przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak PSL uzasadniał swój pomysł?

– W polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna, bo większość z nas kończy pracę po zmroku. U wielu osób powoduje to problemy z przestawieniem organizmu, a dochodzą do tego kłopoty z transportem publicznym w te dwie noce w roku – tłumaczył w rozmowie z „Rzeczpospolitą” poseł PSL Marek Sawicki. Stąd pomysł, by ulżyć pracownikom i ze zmiany zrezygnować.

Porzucenia wiosennej zmiany czasu z letniego na zimowy (i odwrotnej operacji jesienią) chcą nie tylko politycy ludowców. Jak pokazał sondaż SW Research dla „Newsweeka”, podobnego zdania jest ponad połowa Polaków (53 proc.). Za utrzymanie obecnie obowiązujących przepisów opowiada się tylko 26 proc. badanych, a zdania w tej sprawie nie ma co piąty (21 proc.) respondent.

Na razie musimy jednak przygotować się na kolejną zmianę czasu z zimowego na letni. Nastąpi ona już w nocy z soboty na niedzielę – pośpimy przez to o godzinę krócej. 25 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Jeśli prawo nie ulegnie zmianie, do czasu zimowego wrócimy w ostatnią niedzielę października. W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. W 2018 r. do czasu zimowego wrócimy więc 29 października. Reguluje to obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim „czasem oszczędzającym światło dzienne”. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946–1949, 1957–1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

 

RS
Fot. utk.gov.pl

 

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry