Menu

Wzrost przewozów PKP Cargo w sierpniu

2018-10-01

Grupa PKP CARGO może się pochwalić wzrostem przewozów w sierpniu br. i to pomimo tego, że cały rynek kolejowy odnotował spadek masy przewiezionych ładunków.

 

Pociągi PKP CARGO przewiozły w sierpniu około 9,6 mln ton towarów, co oznacza wzrost o blisko 200 tys. ton w stosunku do sierpnia 2017 roku (2 proc.). Tymczasem, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, rynek odnotował w tym czasie spadek transportowanych przez kolej wolumenów o 110 tys. ton (0,5 proc.). Oznacza to więc, że pozostali gracze na rynku przewieźli w sierpniu br. o ponad 300 tys. ton mniej towarów niż w sierpniu 2017 roku.

Z kolei w porównaniu do lipca br., w sierpniu nasze przewozy były wyższe o ponad 260 tys. ton (2,8 proc.). Dobre wyniki Grupy PKP CARGO spowodowały również, że nasz udział w rynku wzrósł w sierpniu do prawie 46 proc., podczas gdy przed rokiem wynosił 44,7 proc.

Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę okres styczeń-sierpień 2018 roku, to okazuje się, iż pociągi PKP CARGO przewiozły ponad 73,1 mln ton ładunków, czyli o niemal 3 mln ton więcej niż od stycznia do sierpnia 2017 roku. Wzrosła również w tym samym okresie praca przewozowa - o ponad 500 tys. tkm – do 19 mln tkm. Tylko w sierpniu praca przewozowa wyniosła niemal 2,5 mln tkm, a nasz udział w rynku wzrósł do 49,2%, czyli o 1,4 p.p. więcej niż w lipcu br.

- Na tle całej branży wyniki PKP CARGO prezentują się znakomicie. To jest efekt wszystkich wcześniejszych działań podjętych w Grupie, których celem było podniesienie konkurencyjności naszej oferty rynkowej. Klienci to zauważyli i docenili i mam nadzieję, iż w kolejnych miesiącach będziemy umacniali swoją pozycję w sektorze kolejowych przewozów towarowych w kraju i zagranicą – komentuje Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

Warto dodać, że w sierpniu 2018 r. w porównaniu do lipca br., w PKP CARGO wzrosły przewozy kamienia (o 129 tys. ton) co wynika ze wzrostu zapotrzebowanie na kruszywa wykorzystywane do budowy dróg i linii kolejowych. Znacznie więcej (120 tys. ton) przewieźliśmy też węgla, co z kolei było rezultatem odbudowywania przez elektrownie zapasów surowca przed okresem zimowym, oraz koksu (52 tys. ton), co wynikała z większego eksportu tego produktu przez polskie porty. Jeśli natomiast porównamy sierpień 2018 roku do sierpnia 2017 roku, to okaże się, że w transporty kamienia wzrosły w Grupie PKP CARGO o 224 tys. ton, a węgla o 187 tys. ton.

W górę idą też cały czas wskaźniki dotyczące przewozów intermodalnych, które w sierpniu były wyższe o 23 tys. ton w porównaniu do lipca (4 proc.), zaś w odniesieniu do sierpnia 2017 roku intermodal wzrósł o 36 tys. ton (ponad 6 proc.). Natomiast uwzględniając dane od stycznia do sierpnia 2018 roku, widzimy, iż w stosunku do tego samego okresu 2017 roku przewozy intermodalne były wyższe w ujęciu masy o niemal 12 proc.

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry