Menu
Szczecińska Kolej Metropolitalna: ogłoszono przetargi

Szczecińska Kolej Metropolitalna: ogłoszono przetargi

2017-07-03

Czterdzieści przebudowanych i komfortowych stacji oraz przystanków, krótszy czas przejazdu, większa dostępność do kolei. Mieszkańcy Szczecina zyskają nowe możliwości podróży w  całej metropolii. PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły dwa przetargi na zaprojektowanie i modernizację linii kolejowych.

– Realizacja budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej w pełni zintegruje transport publiczny, zarówno na terenie Szczecina, jak i okolicznych gmin usytuowanych w obrębie metropolii. Ten projekt to przede wszystkim wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy zyskają bardziej komfortowe warunki przejazdu. Pozwoli to na szerokie otwarcie możliwości rozwoju kolei w aglomeracji – powiedział  Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

– Szczecin jest kolejnym miastem, w którym zwiększy się dostęp do kolei. W tej perspektywie projekty, związane z poprawą infrastruktury kolejowej w aglomeracjach i miastach, PKP Polskie Linie Kolejowe SA realizują m.in. w Warszawie, Krakowie, Wałbrzychu i Gorzowie Wielkopolskim – mówi Arnold Bresch z Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Sprawny przejazd na terenie szczecińskiej metropolii oraz większy komfort pasażerów zapewni przebudowa czterdziestu stacji i przystanków kolejowych. Wszystkie zostaną wyposażone w monitoring, elementy małej architektury i system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będą przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Na linii Dolna Odra – Gryfino – Szczecin Główny zmienią się perony na stacji Gryfino, Daleszewo Gryfińskie Podjuchy i na przystanku Czepino.

Uwzględniono potrzebę budowy czterech nowych przystanków: Szczecin Dunikowo i Szczecin Trzebusz w pobliżu Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Szczecin Żydowce i Szczecin Nad Odrą.

Na wszystkich liniach zostaną zmodernizowane obiekty inżynieryjne, co znacznie poprawi ich przepustowość. PLK zwiększą również bezpieczeństwo w obrębie SKM. Powstanie lokalne centrum sterowania i modernizowane będą urządzenia sterowania ruchem. Na przejazdach kolejowo-drogowych zamontowane będą nowoczesne urządzenia zabezpieczenia i monitoring.

Budowa sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej obejmie większość linii kolejowych na terenie Szczecińskiego Okręgu Metropolitalnego. Prace będą prowadzone na odcinku linii kolejowej Stargard – Szczecin Główny (nr 351) wraz z odcinkiem linii Stargard – Stargard Kluczewo (nr 411) oraz linii Dolna Odra – Gryfino – Szczecin Główny (nr 273), Świnoujście – Goleniów – Szczecin Dąbie (nr 401) wraz z odcinkiem linii kolejowej do Portu Lotniczego Szczecin Goleniów (nr 402 i 434) oraz na odcinku Szczecin Główny – Police – Trzebież (nr 406) wraz z odgałęzieniem do Osiedla Police Chemik.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły dwa przetargi na zaprojektowanie i modernizację linii kolejowych. Ogłoszone przetargi dotyczą:

 • „Budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351, Zadanie A pn. Modernizacja linii kolejowej nr 406 na odcinku Szczecin Główny – Police” o wartości ok. 301 mln zł netto.
 • „Zaprojektowania i wykonania robót w ramach projektu Budowa Szczecińskiej kolei metropolitalnej z wykorzystaniem istniejących odcinków linii kolejowych nr 406, 273, 351. Zadanie B PN. Modernizacja Wybranej Infrastruktury Pasażerskiej na liniach kolejowych nr 273, 351 oraz 401”. Szacunkowa wartość zamówienia to ponad 153 mln zł netto.

Projekty finansowane są z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość dofinansowania unijnego stanowi 85 proc. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2022 r.

 

Fot: MIB

TAGI

Ministerstwo Infrastruktury i BudownictwaPKP PLKSzczecińska Kolej Metropolitalna

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry