Menu
Ruszyła II edycja akcji Kolej na Ciebie - uratuj życie
2018-08-08

Krew jest bezcennym lekiem, którego nie da się wyprodukować. Dlatego już po raz drugi spółki Grupy PKP, Fundacja Grupy PKP, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Narodowe Centrum Krwi, Polonus oraz Kolejarska Służba Krwi zaangażowały się w promowanie krwiodawstwa, organizując zbiórki na największych dworcach kolejowych w Polsce.

28 czerwca wystartowało wyjątkowe przedsięwzięcie pod nazwą „Kolej na Ciebie – uratuj życie!”. Tak jak w zeszłym roku, w 10 wybranych miastach w Polsce staną mobilne punkty pobierania krwi, a dokładnie w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Tarnowie, Warszawie i Wrocławiu. Akcja potrwa aż do września.

- Ubiegłoroczna akcja „Kolej na Ciebie – uratuj życie” cieszyła się sporym zainteresowaniem. W 10 miastach udało nam się zebrać łącznie niemal 69 litrów krwi. Liczymy na to, że w tym roku uda się pobić ten wynik. Zachęcamy wszystkich podróżnych i mieszkańców, którzy zjawią się na naszych dworcach do udziału w akcji – mówi Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A.

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może zostać osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Przed oddaniem krwi trzeba być wypoczętym i zdrowym - to znaczy nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie  dotyczy  środków  na  nadciśnienie  i  antykoncepcyjnych).  Należy  zjeść  lekki  posiłek,  wypić  ok.  2l  płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Dobrze także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Nie czekamy, ale pomagamy!

Tegoroczne przedsięwzięcie promujące honorowe krwiodawstwo jest objęte patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Zdrowia. Głównym celem akcji jest promocja honorowego krwiodawstwa, a także zwiększenie świadomości w zakresie ochrony zdrowia i promowanie dobrych wzorców postaw społecznych.

Akcja „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” zwraca uwagę na ważny temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa – uświadamia, jak niewiele wysiłku kosztuje nas ratowanie ludzkiego życia. Ofiarowanie krwi nie jest problematyczne ani czasochłonne i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest oddawanie krwi i decyduje się na tę bezinteresowną pomoc. I Ty nie bądź obojętny! Poświęć chwilę, by podarować komuś najcenniejszy dar – zdrowie i życie.

Łączy nas krew, która ratuje życie!

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry