Menu
Projekty PLK z pozytywną oceną Komisji Europejskiej

Projekty PLK z pozytywną oceną Komisji Europejskiej

2016-06-20

Niedawno pisaliśmy w „Raporcie Kolejowym” o pierwszej puli umów programu CEF (ang. Connecting Europe Facility, Łącząc Europę). Beneficjentem siedmiu wyłonionych wówczas projektów zostały PKP Polskie Linie Kolejowe SA. W drugim naborze wniosków PLK przedstawiły dziesięć projektów – wszystkie uzyskały pozytywną ocenę Komisji Europejskiej. Na ich finansowanie UE przeznaczy 7 mld złotych, czyli ponad 1,6 mld euro.

Poniżej przedstawiamy listę inwestycji zaakceptowanych przez Komisję Europejską:

 • Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok,
 • Modernizacja linii kolejowej E30 na odcinku Zabrze – Katowice – Kraków,
 • Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice, dobudowa torów linii aglomeracyjnej,
 • Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola – Ostrów Wielkopolski, etap pierwszy: Łódź Kaliska – Zduńska Wola,
 • Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni,
 • Poprawa dostępu kolejowego po portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu,
 • Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk,
 • Prace na linii kolejowej E20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap trzeci: LCS Terespol,
 • Elektryfikacja linii kolejowych nr 274, 278 na odcinku Węgliniec – Zgorzelec,
 • Race na podstawowych ciągach pasażerskich (E30 i E65) na obszarze Śląska, etap pierwszy: linia E65 na odcinku Będzin – Katowice – Tychy, Czechowice Dziedzice, prace przygotowawcze, projektowanie.

Szczegóły dotyczące wartości poszczególnych projektów i wysokości zakładanego finansowania ze środków unijnych można znaleźć na stronie PLK.

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Marchel w komunikacie prasowym zauważył, że pozytywna ocena projektów potwierdza ich jakość i wysoki stopień przygotowania do realizacji. „To bardzo dobra informacja dla polskiej kolei – powiedział. – Dotyczy projektów, które usprawnią połączenia towarowe, dzięki np. zwiększeniu dostępności do portów w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. W sumie w przy wykorzystaniu funduszy z unijnego instrumentu finansowego Łącząc Europę zaplanowano prace na ponad 500 km linii kolejowych”.

Projekty pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską wymagają jeszcze akceptacji państw członkowskich w ramach Komitetu CEF, którego posiedzenie odbędzie się 8 lipca 2016 roku.

 

Zdj.: PKP PLK

TAGI

CEFinfrastrukturaPKP PLK

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry