Menu
Proekologiczne rozwiązania dla sieci kolejowych

Proekologiczne rozwiązania dla sieci kolejowych

2016-06-23

PKP Polskie Linie Kolejowe SA wymieniają stare, głównie rtęciowe lamy na nowoczesne oprawy z sodowymi wysokoprężnymi źródłami światła oraz oświetlenie LED. W ubiegłym roku zamontowano półtora tysiąca lamp LED i podłączono instalacje fotowoltaiczne, w roku bieżącym na stacje i przystanki trafi kolejnych sześćset nowych źródeł światła oraz baterii słonecznych. Efekt? Jaśniejsze i bezpieczniejsze podróżowanie, ponad 300 tys. złotych oszczędności rocznie, a także mniej emisji CO2 (nawet o około 500 ton w skali roku!).

Nowe oświetlenie to zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych i oszczędność na serwisie. Żywotność diody ledowej wynosi dwanaście lat, czyli blisko trzykrotnie dłużej niż stosowanych do tej pory lamp sodowych i pięciokrotnie dłużej od rtęciowych źródeł światła.

PKP PLK do tej pory zamontowały instalacje fotowoltaiczne na obiektach kolejowych w Nowym Sączu, Suchej Beskidzkiej i Muszynie. W tym roku kolejne trzy baterie słoneczne trafią do hali napraw sprzętu i budynku biurowego w Lublinie oraz na posterunek dróżnika w Zamościu. Instalacje fotowoltaiczne działają niczym małe elektrownie słoneczne. Przykładowo: baterie zamontowane na nowosądeckim budynku wytwarzają ok. 150-200 kWh energii dziennie – w ciągu miesiąca taką ilość energii zużywa dom jednorodzinny. Zasilana energią słoneczną nastawnia może być samowystarczalna. Polskie Linie Kolejowe zakładają, że minimalny okres żywotności nowych instalacji wyniesie dwadzieścia pięć lat, a koszty montażu i utrzymania zwrócą się już po około dziesięciu latach.

W komunikacie prasowym Andrzej Kazimierski, dyrektor projektu ds. gospodarki energetycznej PLK, zaznaczył, że wydajność baterii pozwoli w teorii na odsprzedaż nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci elektroenergetycznej. Na razie jednak PLK planują testować możliwość magazynowania wyprodukowanej nadwyżki i wykorzystania jej do oświetlenia zewnętrznego. „Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe SA wykorzystują instalacje solarne do podgrzewania wody użytkowej w budynkach służbowych, ale jeszcze w tym roku będzie testowane geotermalne ogrzewanie rozjazdów. Prowadzone próby pozwolą wybrać rozwiązania, które będą szerszej wdrażane na sieci kolejowej” – powiedział Kaziemierski. 

 

Zdj., źr.: PKP PLK

TAGI

infrastrukturaPKP PLK

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry