Menu
PLK na Europejskim Kongresie Gospodarczym

PLK na Europejskim Kongresie Gospodarczym

2017-05-15

Realizacja inwestycji na kolei, wykorzystanie unijnych funduszy, współpraca z wykonawcami – to tematy dyskusji, która odbyła się 11 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC). PKP Polskie Linie Kolejowe SA są aktywnym uczestnikiem największego spotkania biznesowego w Europie Centralnej. EEC już po raz dziewiąty odbywa się w Katowicach.

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA Ireneusz Merchel wziął udział w dzisiejszej debacie pt.: „Inwestycje infrastrukturalne – nowe otwarcie (kolej)”. Jak ocenił, inwestycje prowadzone przez PLK znacząco przyspieszyły.
– Rok 2017 to bardzo dynamiczny okres. Od stycznia tego roku podpisaliśmy umowy na kwotę 6,5 mld zł. Krajowy Program Kolejowy zostanie zrealizowany w całości, a do końca 2017 r. będziemy mieli podpisanych umów na ponad 30 mld zł, co stanowi połowę wartości Krajowego Programu Kolejowego – powiedział.

Krajowy Program Kolejowy zakłada realizację inwestycji na kwotę ponad 66 mld zł. Ich główne cele to ulepszanie oferty dla przewoźników pasażerskich i towarowych, aby przewozy odbywały się szybko i komfortowo. W efekcie realizacji inwestycji z KPK do 2023 r. zostanie podniesiona prędkość na liniach klejowych o długości 8,5 tys. km, a zarządca infrastruktury przebuduje 9 tys. km torów.

– Nie boimy się utraty środków. Co więcej, mamy sygnały, że nasz kraj jest w czołówce pod względem ich wykorzystania. Potwierdziła to przewodnicząca Komisji Kontroli Budżetowej Komisji Europejskiej Ingeborg Graessle, pozytywnie odnosząc się do wydatkowania przez Polskę funduszy UE. Jako przykład spełniającej wszystkie warunku KE inwestycji została podana linia kolejowa nr 8 z Warki do Radomia, gdzie m.in. planowana jest dobudowa drugiego toru i przebudowa mostu nad Pilicą. To doskonały dowód na to, że KPK jest dobrze realizowany – uważa prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Zdaniem prezesa inwestycje realizowane przez PLK łączą Polskę. Dzięki ich realizacji szybko i komfortowo dojedziemy pociągiem do 18 miast wojewódzkich. Średnia prędkość handlowa pociągów przekroczy 100 km/h. PLK obecnie planują projekty ze znacznym wyprzedzeniem.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA są największym beneficjentem środków unijnych z instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF) – w II turze naboru Polska otrzymała 1,9 mld euro na realizację 16 projektów inwestycyjnych, z czego właśnie PLK zostało przyznane aż 1,6 mld euro na sfinansowanie 10 inwestycji – dodaje Ireneusz Merchel.

Do tej pory KE pozytywnie oceniła wszystkie 17 wniosków złożonych przez PLK w I i II turze konkursu CEF, przyznając Polsce dotacje o łącznej wartości ponad 13 mld zł. W tym roku PLK złożyły 5 projektów w III naborze CEF „Łącząc Europę”, dotyczące m.in. inwestycji na E 75 Rail Baltica czy zabudowy ERTMS/ETCS.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 8 tysięcy gości. To także blisko 100 sesji, w których bierze udział kilkuset panelistów, m.in. przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy. Debaty są publiczne, a prowadzone rozmowy dotyczą kwestii najistotniejszych dla rozwoju Europy.

 

Fot: PKP PLK

 

TAGI

CEFKomisja EuropejskaPKP PLKRail Baltica

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry