Menu
PLK modernizuje linie kolejowe na Śląsku

PLK modernizuje linie kolejowe na Śląsku

2017-03-08

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły kolejny przetarg w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Chałupki (granica państwa)”. Projekt, wart ponad 194 mln zł, jest finansowany z budżetu państwa.

Dla pasażerów

W ramach projektu zmodernizowane zostaną stacje Nędza, Kuźnia Raciborska i Dziergowice oraz przystanek osobowy Tworków. Wsiadanie do pociągów ułatwią podwyższone perony z nową nawierzchnią. Obiekty będą lepiej oświetlone i oznakowane, a także wyposażone w wiaty i ławki. Przekazywanie aktualnych informacji usprawnią nowe nagłośnienie i tablice informacyjne. Perony będą też dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodniejszy dostęp podróżnych do pociągów zapewni odnowiona kładka w Kuźni Raciborskiej.

Rozpoczęcie prac planowane jest w czerwcu 2017 r., a zakończenie w IV kwartale 2018 r. Prace nie wpłyną na rozkładowe kursowanie pociągów. 

Dla przewozów towarowych

Rewitalizacja linii na odcinku Bierawa – Nędza oraz Racibórz – Krzyżanowice (nr 151) zapewni bezpieczny i szybszy przewóz towarów. Po odnowionych trasach sprawniej pojedzie większa liczba pociągów. Wpłynie to pozytywnie na wzrost konkurencyjności transportu kolejowego.

Na objętej pracami trasie wymienionych będzie ok. 35 km torów. PLK odnowią dwadzieścia osiem obiektów inżynieryjnych, w tym pięć mostów, m.in. na rzece Psina (Cyna) i na rzece Bierawce. Większy poziom bezpieczeństwa zapewnią nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz wymiana czternastu rozjazdów. Podobny efekt przyniesie remont piętnastu przejazdów kolejowo-drogowych. Kompleksowo przebudowana zostanie również sieć trakcyjna. 

Stacje Nędza, Kuźnia Raciborska i Dziergowice zwiększą swoją przepustowość, co pozwoli na zwiększenie liczby przejeżdżających pociągów krajowych i międzynarodowych. Składy transportujące węgiel i inne towary będą mogły wyruszać poza region szybciej i z większą częstotliwością.

Inwestycje kolejowe na Śląsku 

Jednym z głównych celów PKP Polskich Linii Kolejowych SA w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 jest zwiększenie możliwości przewozów towarowych. Dzięki inwestycjom poprawia się znacząco stan infrastruktury, co przekłada się na wzrost efektywności transportu kolejowego jako ekologicznego i konkurencyjnego środka komunikacji. 

Od października 2016 r. trwają prace na odcinku Krzyżanowice – Chałupki (linia nr 151). Ich efektem będzie lepsze wykorzystanie trasy i podwyższenie prędkości oraz poziomu bezpieczeństwa przewozów. Pociągi pasażerskie pojadą do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h. W ruchu towarowym pozwoli to na przewóz większej ilości ładunków. Oznacza to również lepsze warunki dla rozwoju firm inwestujących w regionie. Zakończenie robót planowane jest w listopadzie 2017 r. Zadanie warte jest ponad 30 mln zł. 

W styczniu PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę za ponad 370 mln zł. Umowa dotyczy rewitalizacji ważnych linii kolejowych na Śląsku na odcinku Chybie – Żory – Rybnik – Nędza/Turze. Prace obejmą m.in. 60 km linii, dziesięć stacji i przystanków osobowych oraz dziewięćdziesiąt jeden obiektów inżynieryjnych.

 

Fot: PLK

TAGI

infrastrukturaKrajowy Program KolejowyPKP PLK

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry