Menu
PKP Informatyka sygnatariuszem porozumienia o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa

PKP Informatyka sygnatariuszem porozumienia o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa

2016-07-05

W poniedziałek 4 lipca w siedzibie NASKu minister cyfryzacji Anna Streżyńska zainaugurowała działalność Narodowego Centrum Cyberbepieczeństwa (NCC). Podczas uroczystości miało również miejsce podpisanie porozumienia, dotyczącego współpracy firm i przedsiębiorstw z obszaru telekomunikacji, energetyki czy bankowości w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wśród sygnatariuszy porozumienia znalazła się PKP Informatyka, a także Związek Banków Polskich, Citi Handlowy, Credit Agricole, mBank, PKO BP, Raiffeisen Polbank, BZW BK, Orange, T-Mobile, Polkomtel, Energa, PSE SA, Gas-System SA oraz PERN SA.

Działające w strukturach NASKu Narodowe Centrum Bezpieczeństwa będzie składać się z czterech pionów: badawczo-rozwojowego, operacyjnego, szkoleniowego i analitycznego. W ramach pionu operacyjnego pracę podejmie CERT Narodowy, czyli zespół zajmujący się bezpieczeństwem w sieci. Według minister Anny Streżyńskiej powołanie NCC ma się przyczynić do udoskonalenia przepływu informacji i szybszego reagowania na zagrożenia. „NCC nie będzie konkurowało z istniejącymi centrami cyberbezpieczeństwa. Chcemy być zwornikiem, który podnosi sprawność całego systemu. Centrum ma być silnym zapleczem transferu wiedzy z krajów i gospodarek bardziej doświadczonych niż my w tym zakresie” – wyjaśniła.

Podczas inauguracji podkreślono, że Centrum będzie działać w trybie całodobowym. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona cywili, usprawnienie kontaktu pomiędzy instytucjami  dzierżącymi pieczę nad cyberbezpieczeństwem, koordynowanie działań wszystkich zaangażowanych służb i podmiotów oraz wymiana informacji.

PKP Informatyka uzyskała już dostęp do systemów Centrum. Specjalnie wyznaczony pracownik spółki podjął funkcję tzw. oficera łącznikowego, który w przypadku ataków ukierunkowanych na sektor kolejowy, zostanie bezpośrednio zaangażowany w rozwiązanie problemu i powstrzymanie niebezpieczeństwa.

Dołączenie do porozumienia nie jest pierwszą inicjatywą PKP Informatyki związaną z podnoszeniem bezpieczeństwa i ochroną zasobów. Wcześniej spółka uruchomiła m.in. Security Operation Center w Departamencie Bezpieczeństwa.

 

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

TAGI

Ministerstwo CyfryzacjiPKP Informatyka

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry