Menu
Pasażerowie wracają na kolej. Przewozy towarowe bez zmian

Pasażerowie wracają na kolej. Przewozy towarowe bez zmian

2017-01-27

Z danych zebranych przez Urząd Transportu Kolejowego wynika, że pasażerowie wracają na kolej. W ubiegłym roku z przejazdów pociągami skorzystało aż 292,4 mln podróżnych. To duży wzrost w porównaniu do lat poprzednich.

Liczba pasażerów kolei w 2016 r. wzrosła o ponad 12 milionów (4,3%) w porównaniu z rokiem poprzedzającym. Porównanie z 2014 r. jest jeszcze korzystniejsze – w tym przypadku wzrost wynosi ponad 23 miliony podróżnych. Istotnie wzrosła też praca przewozowa, czyli iloczyn liczby pasażerów i odległości. W 2016 r. praca przewozowa wyniosła 19,2 mld pasażero-kilometrów. Tu zwyżka była jeszcze większa, bo w porównaniu z 2015 r. była ona większa o prawie 10% (1,8 mld pasażero-kilometrów). Oznacza to, że bardziej popularne stały się przejazdy na większe odległości. Praca eksploatacyjna wyniosła 159,9 pociągokilometrów.

– Mamy za sobą dobry rok w przewozach pasażerskich – tak wyniki podsumował Prezes UTK Ignacy Góra. – Ponad 290 milionów pasażerów oznacza, że podróżni wracają na kolej. To, co przekonuje do kolei to z pewnością nowy komfortowy tabor, a także coraz lepsze czasy przejazdu.

W przewozach towarowych statystyki w 2016 r. wyglądają podobnie jak w 2015 r. Praca przewozowa jest na takim samym poziomie co w roku poprzedzającym, czyli 50,6 mld tono-kilometrów. Utrzymała się minimalna tendencja spadkowa jeśli chodzi o masę towarów. Kolej przewiozła w ubiegłym roku 222,2 mln ton.

– W zakresie transportu towarowego jest przed nami wiele wyzwań, aby trendy zaczęły się zmieniać i aby wzrosło zainteresowanie przewozami koleją. Trzeba zachęcać do korzystania z kolei jako ekologicznego i bezpiecznego środka transportu w stosunku do przewozów drogowych. Wśród takich działań jest choćby zagwarantowanie zniżki intermodalnej na kilka lat, do czego namawiamy – podkreślił Ignacy Góra.

Urząd Transportu Kolejowego przygotował krótkie opracowanie dotyczące przewozów pasażerskich i towarowych za 2016 r. Analizie poddano czynniki, które wpłynęły na rozwój przewozów pasażerskich, jednocześnie przedstawiając problemy, z jakimi należy się zmierzyć, żeby zwiększyć rolę transportu towarowego.

 

Fot: PKP PLK

TAGI

Urząd Transportu KolejowegoUTK

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry