Menu
Na holenderskie tory wyjedzie pociąg napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi

Na holenderskie tory wyjedzie pociąg napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi

2019-11-15

Prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2020 r. na holenderskie tory wyjedzie Conradia iLint – pierwszy na świecie pociąg pasażerski, napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Plany pilotażowe w tej sprawie podpisali: Alstom, prowincja Groningen (operator Arriva), ProRail (holenderski zarządca infrastruktury kolejowej) oraz firma energetyczna Engie.

Dwutygodniowe testy pociągu prowadzone będą na trasie między Groningen a Leeuwarden. Według planów, maszyna poruszać się będzie z prędkością nawet do 140 km/h.

- Celem testów jest wykazanie, że technologia wodorowych ogniw paliwowych jest odpowiednim sposobem na osiągnięcie zerowej emisji ruchu kolejowego na niezelektryfikowanych liniach w Holandii – czytamy w komunikacie firmy Alstom. – Aktualnie po holenderskich torach kursują pociągi z silnikiem Diesla.

O projekcie, z dużym zaciekawieniem, mówił Bernard Belvaux, dyrektor zarządzający Alstom Benelux.

- Z niecierpliwością czekamy na pokazanie tego, co zostało już udowodnione w Niemczech - że wodór stanowi w obu przypadkach wysoce odpowiedni sposób – zaznaczał.

Coradia iLint to cichy i bezemisyjny pociąg, emitujący podczas pracy tylko wodę i parę wodną. Pierwsze takie pociągi obsługują od września 2018 r. pasażerów w Dolnej Saksonii w Niemczech.

Fot. Alstom

TAGI

Alstom

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry