Menu
Modernizacja Łódzkiego Węzła Kolejowego

Modernizacja Łódzkiego Węzła Kolejowego

2016-08-09

PKP Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg na remont odcinka pomiędzy Łodzią Kaliską a Zduńską Wolą. Inwestycja ma na celu usprawnienie połączeń w obrębie Łódzkiego Węzła Kolejowego oraz komunikacji z podłódzkimi miejscowościami. Remont linii będzie kosztował 480 mln złotych.

Ogłoszony właśnie przetarg wpisuje się w szerszy plan rozwoju kolei aglomeracyjnych. Prace przeprowadzone przez PLK obejmą inwestycje w obrębie miast i na liniach dojazdowych, a także montaż nowoczesnych urządzeń oraz systemów sterowania ruchem. Na stacjach i przystankach w Lublinku, Pabianicach, Łasku, Zduńskiej Woli, Chechle, Dobroniu oraz Kolumnie perony zostaną podwyższone, dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych, wyposażone w wiaty, łaski, nowe oświetlenie i oznakowanie. Na stacjach Pabianice i Zduńska Wola dodatkowo PLK zbuduje nowe przejścia podziemne z windami. Na 42-kilometrowym odcinku pomiędzy Łodzią Kaliską a Zduńską Wolą zaplanowano remont pięciu wiaduktów, dwunastu mostów kolejowych i dwunastu przepustów, powstanie też jedna nowa kładka.

W efekcie poprawie ulegnie bezpieczeństwo, obsługa pasażerów oraz prędkość podróżowania (na zmodernizowanym odcinku pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h).

„Przetarg jest jednym z etapów usprawnienia przejazdów w obrębie Łódzkiego Węzła Kolejowego – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA. –  Pozwoli to zintegrować transport miejski i kolejowy, a pociąg ułatwi codzienny dojazd do szkoły i pracy. To także lepsza oferta dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej czy Przewozów Regionalnych na rozbudowanie i uatrakcyjnienie swojej oferty. Zmodernizowana infrastruktura kolejowa pozwoli na odciążenie ruchu samochodowego w Łodzi i w obrębie aglomeracji oraz budowanie zintegrowanych centrów przesiadkowych”.

Rozpoczęcie prac zaplanowano na 2018 rok. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu „Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola – Ostrów Wlkp., Etap I: Łódź Kaliska – Zduńska Wola”. Ogłoszone postępowanie jest jednym z dziesięciu projektów zgłoszonych przez PLK w II naborze unijnego instrumentu finansowania „Łącząc Europę” (CEF), w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014–2020.

 

Fot: PKP PLK

TAGI

CEFinfrastrukturaPKP PLKprzetargi

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry