Menu
Modernizacja linii z Suchej Beskidzkiej do Chabówki

Modernizacja linii z Suchej Beskidzkiej do Chabówki

2018-05-17

PKP Polskie Linie Kolejowe SA ogłosiły szacowany na ćwierć mld zł przetarg na modernizację linii kolejowej Sucha Beskidzka – Chabówka. Dzięki inwestycji podróżni zyskają lepszą obsługę na 7 stacjach i przystankach.

W ramach inwestycji zostaną przebudowane tory i obiekty inżynierskie, zwiększy się też bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. To ostatni z trzech przetargów związanych z modernizacją linii kolejowych do stolicy Tatr. W realizacji są już prace za ponad pół mld zł na odcinkach Skawina – Sucha Beskidzka i Chabówka – Zakopane.

Krótsza podróż, większy komfort

Podróżni, w tym osoby o ograniczonej mobilności, zyskają lepszą obsługę na stacjach: Sucha Beskidzka, Osielec, Bystra Podhalańska, Jordanów, Skawa, Skawa Środkowa i Chabówka. Wszystkie perony zostaną wyposażone w nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne. Będą też lepiej oświetlone i czytelniej oznakowane. Na nawierzchni peronów i dojść do nich wyznaczone będą pasy z wypukłą strukturą i ścieżkami dotykowymi. Na stacjach wyposażonych w kładki dla pieszych, jak np. w Suchej Beskidzkiej, dobudowane zostaną windy.

Bezpieczna infrastuktura

Prace na linii Sucha Beskidzka – Chabówka obejmą m.in. wymianę torów na długości ponad 31 km. Dla sprawniejszego i bezpieczniejszego ruchu pociągów ważna będzie także przebudowa kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych: 90 przepustów, 27 mostów i 3 wiaduktów. Zwiększy się także poziom bezpieczeństwa dzięki modernizacji 46 przejazdów kolejowo-drogowych. Na 26 skrzyżowaniach będą zamontowane urządzenia samoczynnej sygnalizacji, m.in. w Suchej Beskidzkiej, Makowie Podhalańskim, Osielcu, Jordanowie, Skawie oraz Chabówce.

Efektem inwestycji prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego będzie nie tylko skrócenie czasu przejazdu na poszczególnych odcinkach linii Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane, ale także sprawniejsze kursowanie pociągów, poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego i wzrost komfortu obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Zakończenie wszystkich prac, zaplanowane na 2023 r., skróci czas podróży z Krakowa do Zakopanego o blisko godzinę – z 3 godzin obecnie do nieco ponad 2 godzin.

TAGI

infrastrukturaPKP PLK

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry