Menu
Kolejarze upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Kolejarze upamiętnili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

2019-09-10

Kolejarze uczestniczyli 1 września w głównych obchodach religijno-patriotycznych w Tczewie, upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zostały złożone kwiaty m. in. pod tablicą na stacji kolejowej Szymankowo oraz przy pomniku poświęconym pamięci polskich kolejarzy i celników zamordowanych przez hitlerowców. Tegorocznym wydarzeniom rocznicowym w Tczewie towarzyszył także bieg zorganizowany ku pamięci Kazimierza Piechowskiego.

Niedzielne uroczystości, 1 września 2019 r. rozpoczęły się o godz. 15.00, tuż przed obeliskiem na Skwerze Bohaterów Szymankowa, gdzie przybyło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, w tym kolejowych, a także pracownicy Polskich Kolei Państwowych S.A. z całego kraju. W obchodach wzięli udział m.in. Jarosław Sellin - wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Andrzej Bittel - wiceminister infrastruktury, Piotr Walczak – wiceminister finansów, Tomasz Słaboszowski – wiceminister finansów, Krzysztof Mamiński – prezes zarządu PKP S.A. oraz Katarzyna Kucharek – prezes zarządu Fundacji Grupy PKP. Przybyli także eurodeputowani, parlamentarzyści, członkowie władz związków zawodowych i władz samorządowych.

W trakcie spotkania zostały odczytane listy w imieniu prezydenta Andrzej Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. W liście prezydenta skierowanym do gości usłyszeliśmy, że „mieszkańcy Tczewa, Kałdowa i Szymankowa, mieszkańcy ziemi malborskiej, żołnierze, celnicy i kolejarze, jako jedni z pierwszych stawili opór niemieckiej napaści i złożyli ofiarę życia za ojczyznę".

Z kolei w liście premiera Morawieckiego, który odczytał Jarosława Sellina, pojawiły się takie słowa: „(…) niektóre daty są zbyt ważne by znajdowały się wyłącznie w kalendarium, powinny zajmować miejsce przede wszystkim w naszej pamięci. Taką datą jest 1 września 1939 roku. 80 lat temu wraz z inwazją hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpoczął się straszliwy okres w dziejach ludzkości II wojna światowa".  

Przypomnijmy, że 1 września 1939 r., około godz. 4.00 rano w Szymankowie niemiecka żandarmeria oraz członkowie oddziałów szturmowych SA, zabili 14 polskich kolejarzy i 2 członków ich rodzin oraz 5 inspektorów Ekspozytury Inspektoratu Ceł RP w Wolnym Mieście Gdańsku. Ta część obchodów w Tczewie zakończyła się apelem ku pamięci poległych, złożeniem kwiatów i salwą honorową.

Fundacja Grupy PKP specjalnie przygotowała na czas uroczystości w Tczewie portrety trzech zapomnianych bohaterów z okresu II wojny światowej, którzy walczyli w obronie miasta Tczew i mostów kolejowych. Byli to: kpt. Walenty Faterkowski (1912-2013), ppor. Norbert Juchtman (1914-1939) i ppłk Stanisław Janik (1895-1939).   

Biegacze w hołdzie Kazimierza Piechowskiego – Mistrzostwa Polski Kolejarzy

31 sierpnia 2019 r., jeszcze przed rozpoczęciem biegu, kolejarze i przedstawiciele biegaczy złożyli wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze na grobie śp. Kazimierza Piechowskiego (1919-2017). Wszyscy uczestnicy, kibice, zgromadzeni na Bulwarze Nadwiślańskim odśpiewali hymn narodowy oraz minutą ciszy uczcili pamięć wielkiego Polaka i patrioty, żołnierza Armii Krajowej, więźnia nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau i „Honorowego Obywatela Miasta Tczew”.

Do biegu, gotowi, start!

Punktualnie o godz. 11.00 wystartował bieg w hołdzie Piechowskiego. Dodajmy, że rok 2019 został ogłoszony w Tczewie rokiem Kazimierza Piechowskiego, więc w ramach tej inicjatywy zorganizowano już wiele wydarzeń jemu poświęconych. Nawet upalny dzień nie odstraszył tych wszystkich, którzy zechcieli i mogli wziąć udział w tak wyjątkowym biegu. Zgłosiło się 273 uczestników, a ukończyło 256 sportowców. Oprócz kategorii generalnej były również kategorie wiekowe oraz kategoria Mistrzostw Polski Kolejarzy.

Parterem biegu ku pamięci Kazimierza Piechowskiego była Fundacja Grupy PKP. Z kolei  za organizację Mistrzostw Polski Kolejarzy odpowiadał Piotr Grenz - przedstawiciel Stowarzyszenia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” w Warszawie, selekcjoner reprezentacji Polski Kolejarzy.

W klasyfikacji wiekowej zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, które wręczali przedstawiciele władz Miasta Tczew, powiatu tczewskiego oraz Katarzyna Kucharek – prezes zarządu Fundacji Grupy PKP, Henryk Grymel - przewodniczący Sekretariatu Transportowców NSZZ „Solidarność” i Jan Majder - zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”.

Klasyfikacja Mistrzostw Polski Kolejarzy na 10 km:

Kobiety

I miejsce – Agnieszka Kujach (Sopot) 41:51

II miejsce – Sylwia Kolecka (Zbąszynek) 41:52

III miejsce – Monika Izbicka (Skarżysko-Kamienna) 44:06

Mężczyźni

I miejsce – Rafał Formicki (Zawiercie) 34:28

II miejsce – Norbert Jefimczyk (Damno) 36:11

III miejsce – Sebastian Chmielarz (Toruń) 36:36

Na mecie wszyscy uczestnicy biegu otrzymali medale z wizerunkiem Kazimierza Piechowskiego, które na tę okazję zostały specjalnie zaprojektowane.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziały w biegu, uzyskania świetnych czasów i przede wszystkim tego, że zechcieli w ten sposób upamiętnić Kazimierza Piechowskiego i wielu innych zapomnianych bohaterów. 

Fundacja Grupy PKP

fot. Marek Moczulski

TAGI

Fundacja Grupy PKPKrzysztof MamińskiPKP CARGOPKP IntercityPKP PLKPKP SAPKP Szybka Kolej Miejska

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry