Menu
Galeria handlowa stała się dworcem. Wszystko, żeby handlować w niedzielę!

Galeria handlowa stała się dworcem. Wszystko, żeby handlować w niedzielę!

2018-03-20

Zakaz handlu w niedziele sprawił, że wiele podmiotów szuka luk w prawie, żeby móc w tym czasie handlować. Jednym z przykładów jest przedsiębiorca z Warszawy, który swój sklep spożywczy nazwał galerią sztuki, wystawiając obok oferowanych produktów dzieła lokalnej malarki. Najgłośniejszym przykładem próby obejścia przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę jest Galeria Metropolia z Gdańska, która zlokalizowana jest bezpośrednio przy stacji Gdańsk Wrzeszcz. Zarządcy galerii wywiesili rozkłady jazdy PKP. Przy ławkach postawili znaki oznaczające poczekalnię. Na najniższej kondygnacji pojawiły się kasy biletowe. To sprawiło, że zmieniono przeznaczenie obiektu z galerii handlowej na... dworzec kolejowy.

Ten zabieg przyniósł zarządcy obiektu rekordowy ruch w pierwszą niehandlową niedzielą. Tego dnia, przynajmniej w teorii, obowiązywał bowiem zakaz otwierania sklepów, chyba że za ladą zdecydował się stanąć właściciel.

Galeria Metropolia uruchomiła sprzedaż biletów kolejowych w dość nietypowy sposób. Cały proceder polega na tym, że pracownik kasy biletowej zlokalizowanej na dworcu wchodzi na stronę internetową przewoźników kolejowych i dokonuje tam zakupu biletów elektronicznych, które sprzedawane są po cenie nominalnej przez firmę zarządzającą galerią. W przypadku biletów PKP SKM pracownicy galerii kupują na dworcu Gdańsk Wrzeszcz bloczki biletowe i odsprzedają je w swoich kasach.

– Jeden z pracowników PKP SKM kupił bilety w kasie w Galerii Metropolia. Potwierdziło się nasze podejrzenie, że są to hurtowo kupione bilety dostępne normalnie w kasach biletowych. Teoretycznie można kupić tyle biletów, ile się chce, ale sprzedaż biletów pociąga za sobą szereg obowiązków, jak choćby te wynikające z unijnych przepisów w zakresie ochrony praw pasażerów. Aby móc je wypełnić, trzeba mieć umowę z przewoźnikiem w imieniu którego sprzedaje się bilety, a także posiadać stosowne przeszkolenie – stwierdza Bartłomiej Buczek, dyrektor ds. przewozów w SKM Trójmiasto.

PKP SKM i PKP Intercity mówią jednym głosem, że takie działania naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Obie spółki planują podjąć kroki prawne.

Jednak bycie dworcem oznacza, że w myśl ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie można na jego terenie sprzedawać alkoholu. W ostatnią niedzielę wielkie czarne płachty zakryły półki z alkoholem w delikatesach. Właściciele kilku lokali gastronomicznych również zdecydowali się go nie sprzedawać.

 

RS
Fot. galeriametropolia.pl

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry