Menu
Dobre wyniki PKP CARGO

Dobre wyniki PKP CARGO

2019-05-16

Grupa PKP CARGO osiągnęła lepsze wyniki finansowe w pierwszym kwartale 2019 roku w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez Spółkę.

W okresie styczeń-marzec 2019 roku przychody z działalności operacyjnej Grupy PKP CARGO wyniosły 1 mld 270 mln zł, czyli o 54 mln zł więcej (4,4 proc.) niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. EBITDA wyniosła 258 mln zł, w czym zawarte jest także 31 mln zł wynikające ze zmian w księgowaniu wynikających z zastosowania MSSF 16. Na potrzeby porównania rok do roku, gdybyśmy nie uwzględniali wpływu MSSF 16, EBITDA za pierwszy kwartał 2019 wyniosłaby 227 mln zł, co oznacza, że byłaby wyższa o 27 mln zł niż w pierwszym kwartale 2018 roku (wzrost o 13,5 proc.). Znacznie, bo ponad 42 proc., wzrósł rok do roku zysk netto: z 36 do 53 mln zł.

Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki finansowe mimo nie najlepszego początku roku dla branży towarowych przewozów kolejowych w Polsce. Przewoźnicy odnotowali spadki przewozów i dotyczyło to także PKP CARGO, choć ten spadek był u nas stosunkowo niewielki, bo tylko o 2,7 proc.: z 29,4 mln ton do 28,6 mln ton. Skoro mimo to udało się nam podnieść przychody, EBITDA i zyski, to mamy najlepszy dowód na to, iż nasza spółka podnosi efektywność swojej działalności – wyjaśnia Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. Warsewicz dodaje, że jest to rezultat przemyślanej polityki biznesowej. – Gdy na początku roku byłem pytany o prognozy na 2019 rok, podkreślałem, że interesuje nas przede wszystkim osiągnięcie lepszych wyników finansowych niż w 2018 roku, aby podnosić wartość przedsiębiorstwa dla akcjonariuszy. I ten cel, jak wynika z szacunkowych danych, w pierwszym kwartale udało się zrealizować – stwierdził Czesław Warsewicz.

Prezentowane wyniki mogą się jeszcze zmienić. Pełne, oficjalne dane finansowe Grupy PKP CARGO za pierwszy kwartał zostaną podane podczas konferencji wynikowej 23 maja.

TAGI

PKP CARGO

INNE Z KATEGORII "aktualnosci"

Klauzula informacyjna dotycząca posiadanych danych osobowych oraz ich przetwarzaniu.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informuję, iż:

 1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Jana Karola Chodkiewicza 17.
 2. Administrator nie wyznaczył Inspektora Danych Osobowych.
 3. Administrator pozyskuje dane wyłącznie bezpośrednio.
 4. Pana/Pani dane osobowe przetwarzane będą tylko i wyłącznie w celu i zakresie niezbędnym do realizacji kontraktów handlowych. Po zakończeniu ich trwania w innych zgodnych z prawem celach np. w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń oraz reklamacji.
  a) Pana/Pani dane osobowe będą przekazywane firmom zewnętrznym w celu zabezpieczenia i realizacji kontraktów.
  b) Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej.
 5. Posiada Pan/Pani prawo dostępu do treści swoich danych orz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, do przenoszenia danych, do wniesienia sprzeciwu, do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 6. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do PUODO gdy uzna, że przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 7. Pana/Pani dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany.
 8. Zgoda na przetwarzanie Pana/Pani danych osobowych może zostać przez Pana/Panią wycofana w każdym czasie, poprzez wysłanie maila na adres sekretariat@izbakolei.pl co skutkować będzie usunięciem z bazy Administratora.
 9. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.

AKCEPTUJĘ
do góry